ISTJ

بازپرس

حسی درون ریز با تفکری برون ریز

 واژگان کلیدی 

ساختارمند، آرام، واقعیت گرا، سازمان یافته، منطقی، علاقمند به جزئیات، با پشتکار، تحلیلگر، مسئولیت پذیر، عملگرا، انتقادی، محافظه کار، مصمم، دارای ثبات، قاطع، کارآمد

 ISTJ ها در یک نگاه

افراد دارای تیپ شخصیتی ISTJ احساس مسئولیتی دائمی در خصوص انجام کاری که باید اینجا و اکنون انجام شود دارند. واقع گرایی، توانایی سازماندهی و تسلط آنها بر اطلاعات واقعی باعث می شود که کارها را به طور کامل و با توجه زیاد به جزئیات انجام دهند. آنها که در اصل عملگرایانی منطقی هستند بر اساس تجربیات شان و با نظر به میزان کارآمدی در همه مسائل، تصمیم گیری می کنند. ISTJ ها فوق العاده نسبت به دیگران و سازمان هایی که با آنها کار می کنند متعهد هستند. آنها کار را جدی می گیرند و بر این عقیده هستند که دیگران نیز باید کار را جدی بگیرند.

مشاغل پیشنهادی

 

مشاغل پیشنهادی گروه  ISTJ

مشاغل گروه تجارت و بازرگانی

حسابدار، حسابرس، مدیر یا سرپرست، متخصص بیمه،

متخصص آمار

مشاغل گروه فروش و خدمات

کارآگاه، افسر پلیس، بازرس، خلبان هواپیما، ناخدای کشتی

مهندس پرواز، مامور مراقبت پرواز، مأمور ناظرمهندس ایمنی و بهداشت صنعتی، سازنده وسایل و ادوات موسیقی

مشاغل گروه مالی

واسطه اوراق بهادار، مأمور مالیات، بازرس بانک، تحلیلگر مالی، خزانه دار، مدیر ارشد مالی

مشاغل گروه آموزش

معلم، مدیر مدرسه، کتابدار، مسؤول بایگانی

مشاغل گروه حقوقی

حقوقدان، قاضی دادگاه، متخصص جنایی

مشاغل گروه فنی و تکنولوژی

متخصص برق، مهندس مکانیک، مهندس کامپیوتر

نویسنده فنی، مکانیک هواپیما، مکانیک خودرو، برنامه نویس کامپیوتر، کارشناس سخت افزار، تحلیلگر و طراح نرم افزار، زمین شناس، هواشناس،تعمیر کننده لوازم الکترونیک

مشاغل گروه پزشکی و مراقبتهای بهداشتی

دندان پزشک، دامپزشک، جراح، داروساز، رئیس بخش پرستاری، کارشناس آزمایشگاه، بینایی سنج، متخصص شنوایی سنجی، کارشناس مدارک پزشکی

ویژگی های اصلی

 ISTJ ها مشاهده گران آرام، جدی و واقع بین محیط شان هستند و به طور طبیعی به اطلاعات واقعی و ملموس توجه نشان می دهند و آن را به خاطر می سپارند. اهمیت زیادی به تجربیات عملی زندگی می دهند و از کارکرد حسی شان برای پردازش درونی و ذخیره کردن داده ها برای استفاده در آینده بهره می برند. ISTJ ها معمولا مقدار عظیمی اطلاعات | درون شان ذخیره دارند و تسلط چشمگیری روی داده های واقعی دارند. در به خاطر آوردن رویدادی در گذشته، اغلب حافظه خوبی برای آنچه دقيقا گفته با انجام شده، دارند. جهت گیری آنها به سمت جزئیات می تواند خود را به شکل توجه دقیق آن ها به کارها و صحبت های شان نشان دهد. احتمالا اولین بار یک ISTJ جمله معروف «منظورت را دقیق بگو» را گفته است.

ISTJها عملگرایی بدون احساس را در همه کارهایشان دخیل می کنند. آنها شعور اجتماعی بالایی دارند.  اغلب افرادی دیرباور و شکاک هستند و هرگز تا چیزی را با چشم نبینند  باور نمی کنند. آنها به واقعیات و به تجربه خودشان احترام میگذارند و انتظار دارند همه چیز منطقی باشد.

ویژگی های پشتیبان

 کارکرد تفکری به تجربه های ISTJ ها نظمی ساختاری می دهد و عمل گرایی آنها را درون یک چارچوب منطقی قرار می دهد. این افراد اغلب تحلیل گر و قاطع هستند و با در نظر گرفتن پیامدهای غیر شخصی تصمیم گیری می کنند. آنها واقعا دوست دارند تصمیمات شان ملموس و منصفانه باشد. کارکرد تفکری در ترکیب با کارکرد حسی به آنها این دید را می دهد تا در به کارگیری پدیده های جهان واقعی کارآمدتر باشند یعنی آنها دوست دارند به واقعیات و چیزها در محیط، نظم منطقی بدهند. معمولا جهت گیری ISTJ ها به سمت کارهایی است که خودشان انجام می دهند و نه روی افرادی که با آنها کار می کنند. آنها گاهی به دور از واقع بینی ممکن است انتظار داشته باشند همه مردم منطقی رفتار کنند.

ارزش ها و انگیزه ها

 ISTJ ها یک جهان بیرونی ساختارمند و سازمان یافته را دوست دارند و از این که در کارشان یک روند معین ایجاد کرده و آن را ادامه بدهند احساس آسایش و راحتی می کنند. آنها دوست دارند بدانند کارشان چیست و معمولا از موقعیت هایی که در آن قوانین دائم تغییر می کنند چندان خوششان نمی آید. با این تعبير ISTJ ها محافظه کار هستند. آنها محافظ چیزهایی هستند که مؤثرند و قبل از اینکه روش جدیدی را پیش بگیرند می خواهند شواهدی را ببیند که نشان می دهد آن روش مؤثر است. فلسفة آنها این است: «وقتی روشی جواب می دهد، چرا باید آن را تغییر داد؟» این نگرش به آن‌ها یک فضای صبر و ثبات می‌دهد و دیگران در حضور این افراد احساس آرامش و خونسردی می کنند.

از همه مهم تر، ISTJ ها مسئولیت‌پذیر هستند. آن‌ها فقط به این خاطر کار را انجام می دهد که آن کار باید انجام شود. آن‌ها اخلاق کاری و حرفه ای نیرومندی دارند و می‌گویند: «ابتدا سخت کار کن و بعد بازی و تفریح کن» ISTJ ها دوست دارند کار انجام شود و در حین انجام کار افراد کاملی هستند، زیرا کارها را تا مرحله تکمیل پیش می برند. وقتی ISTJ ها متعهد می شوند کاری را تکمیل کنند، حتما این کار را انجام خواهند داد. ISTJ ها به طرزی استثنایی قابل اعتماد هستند. در واقع، وقتی شروع به انجام کار ساختار مند روی یک پروژه می کنند به سختی می توان حواس آنها را پرت کرد. آنها می گویند: کارهایت را برنامه ریزی کن، و طبق برنامه ریزی ات عمل کن.»  ISTJ ها به تعهداتی که دارند احترام می گذارند و انتظار دارند دیگران نیز همین گونه باشند. آنها خودشان و دیگران را مسئول می دانند که کار انجام شود. 

ISTJ ها معمولا برای سنت، ثبات و کسب آمادگی ارزش خاصی قائل اند. آن‌ها برای دقیق تر شدن تدریجی عملکرد که از ویژگی های سازمان های جا افتاده است احترام قائل هستند و اغلب خودشان نیز در چنین موقعیت هایی (یا سازمان هایی) کار می کنند. آن‌ها به واسطه تلاش و پشتکارشان و همچنین به دلیل این که آرام و بی صدا و به صورت تدریجی اجتماع را می سازند، ستون فقرات جامعه به حساب می آیند. آن‌ها از طریق درک واضحی که از رفتار مناسب و نامناسب دارند و همچنین به واسطه‌ی زنده نگه داشتن آداب و رسوم و سنت‌ها، ثبات را ایجاد می‌کنند. مراسم و سالگردها، همچون عروسی ها، جشن تولدها و تعطیلات برای آن‌ها ارزش خاصی دارد و توسط آن‌ها برگزار می شود.

یادگیری و کار

 ISTJ ها که حافظه‌ی خوبی برای حفظ اطلاعات برخوردارند، اغلب به موفقیت های تحصیلی بزرگی دست پیدا می کنند، به خصوص در موضوعاتی که کاربرد دارد و قابل مشاهده است.  با این که این افراد به موضوعات نظرى علاقة دارند، در این زمینه نیز می توانند موفق شوند.

ISTJ ها اغلب در زمینه هایی همچون کسب و کار، تولید، بانکداری، امور قانونی، حسابرسی، مهندسی و سایر زمینه هایی که در آن تسلط بر داده های واقعی و ذهنیت قاطع برای سازمان مورد نیاز است یافت می شوند. ISTJ ها در حیطه تخصصی شان برای رسیدن به بهره وری و حفظ منابع کار می کنند. آنها به طور طبیعی مسئول کنترل کیفیت هستند و اغلب در پست مدیریتی یا نظارتی یافت می شوند و بر تحقق عملی اهداف سازمانی نظارت می کنند. با این که آنها اغلب دوست دارند تنها کار کنند، اما تمایل دارند و قادرند کارها را به دیگران بسپارند تا مطمئن شوند امور روزمره به درستی انجام می شود.

روابط

 ISTJ ها در روابط شان به دنبال بازی «جوانمردانه» و وابستگی (متقابل) هستند. آنها اغلب آرام و بی‌صدا و جدی هستند و خیلی کم حرف می زنند. در ارتباطات شان تمایل دارند رک و بی پرده صحبت کنند و در ابراز بیرونی عواطف شان خیلی کنترل شده برخورد می کنند. ISTJ ها اغلب حس شوخ طبعی پنهان و عجیبی دارند که از واکنش کاملا شخصی آنها به رویدادها ناشی می شود. در حالت افراطی، این افراد ممکن است بی احساس و بی توجه به عواطف دیگران باشند و به افراد به عنوان بخشی از موازنه بی توجه باشند. گاهی اوقات، ممکن است به نظر بیاید که تحمل دیگران را ندارند و در بدترین حالت، ممکن است بر کسانی که به روشی منطقی و موجز حرف شان را نمی زنند مسلط شوند.

رشد

توسعه‌ی کارکرد تفکری درون ریز به ISTJ ها کمک خواهد کرد بیشترعمل محور شوند  و در دنیای بیرون کارآمدتر و مؤثرتر شوند. در غیر این صورت، آنها ممکن است در دنیای تصورات و خاطرات شان غوطه‌ور شوند و گیر بیفتند. توسعه کارکرد تفکری به ایجاد نظم و ترتیب در زندگی و گرفتن تصمیمات مناسب در انجام کارها کمک خواهد کرد. توسعه انعطاف پذیری به آنها کمک خواهد کرد از اینکه بیش از حد روی جزئیات متمرکز شوند پرهیز نمایند. ISTJ ها نیاز به تلاش زیادی دارند تا نیازهای دیگران برای قدردانی و حمایت عاطفی را درک کنند. آنها حتی این موضوع را که خودشان نیاز به کمک دارند نادیده می گیرند. توسعه کارکرد احساسی در نهایت به آنها کمک خواهد کرد به تأثیر حرفها و اعمال شان روی مردم توجه بیشتری داشته باشند. 

تحت فشارهای روحی روانی و استرس ISTJ ها ممکن است عقب بکشند، فقط روی کار شان تمرکز کنند و با فشار آوردن روی خودشان برای انجام کارهای زیاد خود را خسته کنند. آنها همچنین ممکن است نسبت به پیروی از قوانین سختگیر شوند و از دیگران به طرزی افراطی انتقاد کنند. تحت فشار شدید، آنها ممکن است به شدت بدبین شوند و فقط احتمالات منفی آینده را برای خودشان، دیگران و در کل برای جهان ببینند.

منبع: 

تیپ شخصیتی شما

 اثری از: چارلز مارتین

مترجم: سید مرتضی نظری