ISTP

صنعتگر

تفکری درون ریز با حسی برون ریز

واژگان کلیدی

تحلیلگر آرام، عملگرا، انطباق پذیر، کنجکاو، خونسرد، مشاهده گر،حلال مسئله، دقیق، واقع گرا، عیب یاب و برطرف کننده عیب، توانمند در حل مسئله، متنوع، ماجراجو، مستقل

ISTP ها در یک نگاه

 افراد دارای تیپ شخصیتی ISTP دوست دارند بفهمند مکانیسم دنیای واقعی چگونه است تا بتوانند مؤثرترین استفاده را از آن داشته باشند. ISTP ها منطقی و واقعگرا هستند؛ آنها به طور طبیعی عیب یاب و برطرف کننده عیب هستند. وقتی فعالانه در حال حل مسئله نیستند، مشاهده گر آرام و بی صدا اما تحلیلگر محیط می شوند و اغلب به دنبال معنای زیربنایی واقعیاتی هستند که با حواس پنجگانه شان جمع آوری کرده اند. ISTPها اغلب در تجربیات عملی‌شان در جست و جوی تنوع و حتی هیجان هستند. اگرچه آن‌ها خودانگیخته و حتی کمی بازیگوش هستند، اما چیزی که دیگران اغلب در برخورد با آنها می بینند عمل گرایی مبتنی بر مصلحت اندیشی آن‌هاست.

مشاغل پیشنهادی

مشاغل پیشنهادی در گروه ISTP

مشاغل گروه تکنولوژی

مهندس برق، مهندس مکانیک، مهندس کامپیوتر، برنامه نویس، تحلیلگر و طراح نرم افزار، متخصص شبکه، مهندس ایمنی، زمین شناس

مشاغل گروه خدمات بهداشتی

تکنسین اتاق عمل، تکنسین رادیولوژی، پزشک اورژانس

دستیار داندانپزشک، فیزیولوژیست ورزشی

مشاغل گروه تجارت و امور مالی

مهندس مکانیک، مهندس کشاورزی، کارشناس بیمه، اقتصاددان، رئیس بانک

مشاغل گروه تجارت و صنایع دستی

مربی ورزش، مسؤول تعمیر کامپیوتر، مکانیک هواپیما

افسر ارتش، کشاورز، نجار، جنگلبان، فیلمبردار، ناخدای کشتی، مهندس راه آهن، خلبان، مدرس پرواز،مهندس پرواز

مسؤول مراقبت از پرواز، بازرس جنایی، مامور بیمه،جواهر ساز، اسلحه ساز

مشاغل گروه خدمات

پلیس، کارآگاه، افسر ارتش،پلیس مخفی، متخصص جنایی، آتش نشان، نقشه بردار، عکاس،خلبان،مربی ورزش دبیرستان و دانشگاه

ویژگی های اصلی

 ISTP ها افرادی منطقی و تحلیلگر هستند که عقیده دارند همه چیز در دنیای واقعی باید معنا داشته باشد. این افراد که مشاهده گران آرام و واقع‌گرای جهان هستند، شدیدا کنجکاوند. ISTP ها به دنبال تجربه کردن دنیای خارج هستند و آن قدر روی آن تجربیات کار می کنند تا بتوانند اصول زیربنایی و سازوکار آن‌ها را درک کنند. ISTPها تلاش می‌کنند تا به درکی عینی از همه چیز برسند؛ نه فقط برای اینکه چیزی را درک کنند، بلکه برای این که می خواهند چیزها را به طرزی موثر به کار ببندند. آن‌ها عاشق حل کردن مسائل عملی هستند.

ISTP ها به طور طبیعی منتقد هستند و به راحتی به نتیجه گیری های منطقی می‌رسند، اما از آنجا که تفکر آنها عمدتاً بر پایه منطق جهان درون شده است، دیگران ممکن است نتایج این تحلیل ها را درک نکنند؛ مگر این‌که ISTPها تصمیم بگیرند آنها را با دیگران در میان بگذارند. آنچه عموما در ابتدا در برخورد با آن‌ها متوجه می شوند درگیری فعالانه آنها با جهان خارج و رویکرد صبور و آسانگیر آنها به زندگی است. نگرش ISTP ها به زندگی گاهی اوقات سرخوشانه است و وقتی عملاً دست با اقدامی می زنند، خودانگیخته، منعطف و حتی دارای انگیزه های لحظه ای هستند. وقتی کسی در اصول و سبک مستقل زندگی شان دخالت کند، آن ها ممکن است و کاملا سرسخت و احتمالا كله شق شوند، حالتی که باعث تعجب دیگران می شود.

ویژگی های پشتیبان

 کارکرد حسی راهی را برای ISTP ها فراهم می کند تا از اطلاعات جدید استقبال کنند، اما جمع آوری اطلاعات در مقایسه با نیاز آن‌ها به درک مسائل همیشه در جایگاه دوم قرار دارد. ترجیح آن‌ها برای داده های حسی بدین معناست که تحلیل آن‌ها بیشتر بر پایه اشیاء، رویدادها و افراد در دنیای واقعی است و طرز فکر آنها غالبا ملموس و عمل گراست. کارکرد ،تفکری همراه با کارکرد حسی ISTP ها را به افرادی سودمندگرا تبدیل می‌کند که به جنبه‌های کاربردی مسائل فکر می‌کنند؛ اگر نتوان از چیزی استفاده کرد، در این صورت آن چیز برای آنها جالب نخواهد بود. مسائل انتزاعی و تئوری بیش از حد می تواند آنها را خسته و ناامید کند. در مقابل آنها علاقه ای زیاد و حافظه‌ای خوب برای اطلاعات واقعی دارند. ISTP ها اغلب فعالیت گرا هستند و نه انسان گرا، و بیشتر علاقمند سازماندهی داده ها و اشیاء هستند و نه سازماندهی افراد و موقعیت ها.

ارزش ها و انگیزه ها

 برای ISTP ها تحریک حواس پنجگانه و در تجربیات حسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آنها برای دارایی های مادی شان ارزش قائل هستند و ممکن است عاشق برنامه های بیرون از خانه نیز باشند. ISTP ها تحمل یکنواختی را ندارند و زود خسته و دلزده می شوند و به دنبال هیجان خواهند بود و اغلب حتی در جایی که کاری برای انجام دادن وجود ندارد، برای خودشان کاری دست و پا می کنند. آن‌ها فقط به خاطر لذت بردن از زندگی در بودن شان اینجا و اکنون از فعالیت  لذت می برند. ISTPها ممکن است ورزشکارانی بسیار ماهر باشند و اصلاًغیر معمول نیست که ورزش های پرخطر یا ماجراجویانه را دوست داشته باشند. آن‌ها از این که توانایی های شان را بهبود ببخشند، لذت می برند. آن‌ها در بحران ها خوب عمل می‌کنند و ممکن است عیب‌ یابان و برطرف کنندگان عالی عیب باشند. ISTP ها به طور ذاتی مناسب کار کردن در خدمات اضطراری هستند.

ISTPها اغلب نه تنها از لحاظ بدنی خیلی هوشمند هستند، بلکه توانایی چشمگیری در کار با ابراز و وسایل فیزیکی دارند، چه این ابزار یک کامپیوتر باشد و چه یک اتومبیل یا توپ فوتبال. دقیق بودن آنها در عمل و عملکرد ماهرانه آنها در رابطه با محیط، چیزهایی است که باید در آنها درک و تقدیر شود، به خصوص مهارت فنی آن‌ها. ISTP ها معمولا ذهنی فنی دارند. آن‌ها از تحلیل و درک ذاتی شان از جهان استفاده می‌کنند تا به بیشترین تاثیر در تلاش های شان دست پیدا کنند؛ آنها به دنبال کار آمدی هستند. ISTPها همچنین کاملا مستقل هستند و زیاد به قوانین و مقررات توجه ندارند.

یادگیری و کار

 از آنجا که ISTP ها اغلب از طریق عملی، کار یا چیزی را یاد می گیرند، کلاس های سنتی علاقه کمی در آنها ایجاد می کند. اگر آنها کاربرد عملی یک ایده را ببینند و به روشی فعال تر آن را یاد بگیرند، درس و تحصیل را ادامه خواهند داد. در کارشان، دوست دارند نتایج ملموسی را ببینند و بنابراین اغلب در کارهای مهندسی و ساختمانی دیده می‌شوند. 

ISTP ها برای مهارت، منطق و توانایی واکنش نشان دادن مؤثر به مشکلات، احترام خاصی قائل هستند. رقابت برای ISTP ها قطعا چیز غریبه‌ای نیست و آن‌ها از این که بتوانند نسبت به رقبای شان به طرزی «موثرتر» واکنش نشان دهند لذت می برند. آن‌ها اغلب در کارهای پلیسی، کسب و کار و سایر حیطه هایی که این نیاز آن‌ها را برآورده کند نیز دیده میشوند. همچنین در زمینه‌ی حقوقی، برنامه ریزی کامپیوتر و حسابداری که در آن بتوانند نظم و ترتیبی منطقی در یک توده اطلاعات ایجاد کنند. شغل آنها هر چه باشد، ISTP ها نیاز به تنوع وفرصت‌های فراوان دارند تا مهارت هایی را یاد بگیرند و به کار ببرند. از آنجا که آن فعالیت ها و سرگرمی های انفرادی لذت می برند، به حرفه‌ای نیاز دارند که در  آن علایق درونی شان را بتوانند استفاده کنند.

ISTPها کاملاً مستقل هستند و زیاد به قوانین و مقررات توجه ندارند. آن‌ها برای مهارت، منطق و توانایی واکنش نشان دادن مؤثر به مشکلات احترام خاصی قائل اند.

روابط

 ISTP ها در روابط شان اغلب سبکی محتاط  و به دور از احساسات دارند. ISTP ها ممکن است قاطع و تا حدودی سرد و بی احساس ظاهر شوند. آن‌ها تمایل دارند عواطف شان را کنترل کنند و خیلی کم آن را ابراز می کنند. آن‌ها ممکن است در ابتدا حتى خجالتی باشند، اما زمانی که با شما آشنا می شوند، بسیار شوخ می‌شوند. ابراز احساسات آنها بیشتر غیرکلامی است، زیرا از نظر ISTP ها عمل از حرف مهم تر است. وقتی به صورت کلامی احساس شان را بیان می کنند، اغلب خیلی بدون احساس و منطقی صحبت می کنند. آن‌ها روابطی را ترجیح می‌دهند که در آن دو طرف دارای اختیارات مساوی باشند و از آنجا که آن‌ها به مهارت‌های دیگران احترام می‌گذارند اغلب روابط شان را حول محور فعالیت‌های مشترک ایجاد می‌کنند (مثلا غواصی در آب‌های کم عمق). ISTP ها ممکن است به خاطر نیاز شدیدشان به عدم وابستگی و آزادی، موجب خستگی و ناامیدی دیگران شوند. آن‌ها اگر احساس کنند کنترل می‌شوند مقاومت می‌کنند، که این موضوع گاهی در نداشتن تعهد و عدم پیگیری کارها نمود پیدا می‌کند.

رشد

 توسعه‌ی کارکرد حسی برون ریزی به ISTP ها کمک خواهد کرد پذیرای اطلاعات جدید باشند، اطلاعات جدیدی که می‌توانند با استفاده از کارکرد تفکری منطقی شان آن را پردازش کنند. بدون این رشد، آن ها ممکن است  در جهان منطق گرفتار شوند آن‌ها می‌توانند از یادگیری مهارت‌های جدید و ایجاد اهداف دراز مدت و پایبندی به تعهداتشان نفع ببرند. این افراد وقتی بالغ تر شوند، کمتر تمایل خواهند داشت به تصمیماتی که گرفته‌اند بی توجه باشند. از آنجا که ISTP ها گاهی نسبت به نیازهای دیگران به دریافت بازخورد و تشکر و قدردانی بی توجه هستند، ممکن است بداخلاق شوند طوری که نتوان به آن‌ها نزدیک شد. توسعه‌ی کارکرد احساسی به آن‌ها کمک خواهد کرد به مقوله‌های شخصی و بین شخصی، از جمله تأثیرشان روی دیگران و آنچه برای دیگران و خودشان مهم است، بیشترتوجه کنند.

 تحت استرس، ISTP ها ممکن است ناگهان احساس کنند که گیر افتاده اند و به واسطه قوانین و انتظارات محدود شده اند، موردی که ممکن است باعث شود به طرزی بی برنامه و غیرقابل پیش بینی از این موقعیت محدود کننده خارج شوند. به علاوه، آن‌ها ممکن است قدری بدبین و بی اعتماد به دیگران شوند و فقط احتمالات منفی آینده را ببینند و در نتیجه تصمیم‌گیری‌ها را به تعویق بیندازند. تحت فشار روحی- روانی، ISTP ها ممکن است احساس کنند ارتباط شان با دیگران قطع شده و اظهار نظرات دیگران را سوءبرداشت کرده و این گونه تلقی کنند که دیگران عمداً می‌خواسته‌اند احساسات آن‌ها را جریحه دار کنند. وقتی ISTPها تحت استرس شدید هستند، به طرزی تعجب برانگیز متفاوت از سبک محتاط و خونسردشان ظاهر می‌شوند و ممکن است از لحاظ عاطفی به طرزی غیر منطقی و نامناسب احساسات خود را نشان دهند. 

منبع: 

تیپ شخصیتی شما

 اثری از: چارلز مارتین

مترجم: سید مرتضی نظری