ESFP

بازیگر

حسی برون ریز با احساسی درون ریز

واژگان کلیدی

 پرانرژی، اجتماعی، عملگرا، دوستانه، بامحبت، دارای بیانی خوب، ژک، مشتاق به دنبال هیجان، خودانگیخته، توانمند و چاره ساز، انطباق پذیر، نکته بین، توانمند در حل مسئله، دست و دلباز، خوش گذران

ESFP ها در یک نگاه

افراد دارای تیپ شخصیتی ESFP توجهی مشتاقانه به جهان خارج و تجربیات عملی مربوط به زندگی واقعی دارند. آن‌ها با درگیری مستمر در فعالیت‌ها و روابط جدید به هیجان می‌آیند. ESFPها پرانرژی، رک و آسان‌گیر هستند. آن‌ها معمولاً دوستان زیادی دارند، زیاد اهل تفریح و خوش‌گذرانی هستند و محبت و نگرانی عمیق‌شان نسبت به دیگران را در حرکات صمیمی و کمک عملی به آنها نشان می‌دهند. ESFP ها بسیار توانمند و چاره ساز هستند. آن‌ها روش انجام کارهای عملی را می‌دانند و از حل و فصل مسائل ملموسی که در لحظه پیش می آید لذت می‌برند. ESFP ها عموماً واقع گرایانی مشتاق و انطباق پذیر هستند و ترجیح می‌دهند زندگی را تجربه کرده و آن را همانگونه که هست بپذیرند، به جای این که در مورد آن قضاوت کرده و بخواهند آن را سازماندهی کنند.

مشاغل پیشنهادی

مشاغل پیشنهادی گروه ESFP

مشاغل گروه آموزشی و خدمات اجتماعی

معلم دبستان و قبل از آن،معلم کودکان خاص،معلم هنری

پرستار کودک، مربی مهد کودک، مربی ورزشی

مشاغل گروه مراقبتهای بهداشتی و سلامتی

مددکار اجتماعی،پرستار، دامپزشک، رادیولوژیست، فیزیوتراپ ورزشی، مربی بدنساز، مربی حیوانات،ماساژ درمانگر،متخصص ستون فقرات،متخصص گفتار درمانی

دستیار پزشک،پزشک اورژانس،پزشک متخصص اطفال، بینایی سنج

مشاغل گروه سرگرمی و تفریحی

مدیر و کارمند آژانس مسافرتی، موسیقیدان، عکاس

بازیگر، تهیه کننده فیلم و کارتون، مجری ورزشی، مجری رادیو و تلویزیون، نقاش،مجسمه ساز،مدرس پرواز، نجار

کشاورز، جنگلبان

مشاغل گروه فروش و خدمات

خرده فروش،مربی ورزشی، کارشناس روابط عمومی،کارمند آژانس مسافرتی،کارگزار بیمه،موسس سازمانهای خیریه

،فروشنده لوازم ورزشی

مشاغل گروه خدمات

خدمه پرواز، منشی، مسؤول پذیرش،جواهر ساز

طراح داخلی، سرآشپز

مشاغل گروه علوم

پژوهشگر محیط زیست، بیولوژیست دریایی،زمین شناس

،جانور شناس

ویژگی های اصلی

 ESFPها واقع گرایانی پرانرژی و خوشگذران هستند. آن‌ها به دنبال لذت و هیجان هستند و حتی اگر لذت و هیجان در جایی وجود نداشته باشد، آن را خلق می‌کنند. ESFPها عاشق زندگی هستند و با نوشیدن زندگی تا آخرین جرعه از آن لذت کامل می برند. آن‌ها دائم به دنبال تجربیات جدید، درگیری‌های جدید و دوستان جدید هستند. از آنجا که ESFP ها در درک مسائل و تصمیم گیری شدیدا به تجربیات خودشان متکی هستند، هرچه تجربیات بیشتری داشته باشند برای آن‌ها بهتر است. آن‌ها به جمع آوری تجربیات جدید بیشتر از نقد کردن تجربیات و ارزشیابی آن‌ها علاقه‌مند هستند. از آنجا که آن‌ها بیشتر از این که بخواهند قضاوت کنند به دنبال درک هستند، اغلب پذیرای صبور طیف گسترده ای از مردم و فعالیت ها هستند.

ESFP ها خودانگیخته، منعطف و شوخ هستند. آن‌ها عاشق خود فعالیت هستند. برای مثال، آن‌ها ممکن است از شرکت در فعالیت ورزشی به خاطر خود آن فعالیت لذت ببرند. خود عمل است که برای آن‌ها جالب و لذتبخش است و نه انگیزه بهبود عملکرد. در ضمن، شرکت در فعالیت‌های ورزشی و سایر تمرین‌های بدنی اغلب به ESFP ها لذت فراوان می دهد و آن‌ها می‌توانند ورزشکارانی مستعد باشند. 

ویژگی های پشتیبان

کارکرد احساسی به ESFP ها راهی برای نظم بخشیدن به زندگی و تجربیات آن فراهم می کند، اما کارکرد احساسی همیشه نسبت به انگیزه داشتن تجربیات جدید و اشتیاق به درگیر شدن در فعالیت‌های عملی، در درجه دوم قرار دارد. کارکرد احساسی باعث می شود عمل‌گرایی این افراد در یک بافت انسانی قرار گیرد؛ ESFP ها دوست دارند به روش‌های کاملا عملی به دیگران کمک کرده و از آن‌ها حمایت کنند. آن‌ها به انسان ها اهمیت می‌دهند و روابط برای آن‌ها ارزش زیادی دارد. یک حس صمیمی و احساس شخصی در همه کارهایی که آن‌ها انجام می‌دهند وجود دارد. وقتی ESFP ها تصمیماتی می‌گیرند، به تأثیر آن تصمیمات روی دیگران و همچنین روی خودشان توجه دارند. آن‌ها به دنبال هماهنگی با دیگران هستند و اغلب روحیه رقابت ندارند. آن‌ها حتی در مذاکره و چانه زنی برای رسیدن حیطه های مشترک بین افرادی که دچار اختلاف هستند مهارت دارند.

ارزش ها و انگیزه ها

ESFP ها به این دلیل دست به اقدام می زنند که از نظر آنها زندگی ک همین اقدامات است. آن‌ها به راحتی به نیازهای اینجا و اکنون واکنش می‌دهند. از همه مهم‌تر این که آن‌ها انطباق پذیر هستند. در واقع،

آن‌ها کمی ماجراجویی را در زندگی شان دوست دارند و در کارشان نیز اگر مکان داشته باشد از ماجراجویی بدشان نمی آید. ESFP ها اغلب در مدیریت بحران خوب هستند و بنابراین می‌توانند عیب یابان و رفع کننده های مؤثر عیب باشند. آن‌ها اغلب بی خیال هستند و ممکن است به واسطه قوانین و مقررات بیش از حد دلسرد و ناامید شوند. اگر قوانین برای آن‌ها مزاحمت ایجاد کند، اغلب راهی برای دور زدن آن پیدا می‌کنند.

ESFP ها در دریایی از تجربیات حسی غوطه ورند و بنابراین اغلب در زمینه داده های ملموس استاد هستند و اطلاعات جزئی و مسائل دینا به راحتی متوجه شده و به خاطر می سپارند. ESFP ها اغلب در آنچه واقع است غرق می‌شوند و از آنجا که آن‌ها دائم به دنبال تجربیات جدید هستند عمدتا دوست دارند آخرین مدل‌های جدیدترین ابزار الکترونیکی و جدیدترین هر چیزی را امتحان کنند. آن‌ها دارایی‌های مادی‌شان را به رسمیت می‌شناسند و از آن لذت می‌برند. آن‌ها همچنین ذاتا عمل گرا هستند. ESFP ها بیشتر به این علاقمند هستند که آیا چیزی می تواند مورد استفاده قرار گیرد یا نه و این که چگونه چیزی به کار گرفته می شود. آن‌ها کمتر به این که «چرا» چیزی مؤثر یا کارآمد است علاقه دارند و بیشتر به کاربرد علاقمند هستند و نه تئوری، به واقعیات و نه مسائل انتزاعی.

یادگیری و کار

ESFP ها معمولا تمایل کمی به یادگیری از طریق کتاب به منظور کسب دانش دارند. از آنجا که کلاس‌های درس سنتی فرصت کافی برای یادگیری از طریق عملی به میزانی که آنها می‌خواهند ارائه نمی‌دهند، زیاد از این کلاس ها لذت نمی برند. همچنان که آن‌ها در سطوح بالاتر آموزش پیش می‌روند، اغلب علاقه شان را از دست می‌دهند زیرا به تدریج تمرکز روی مسائل تئوری و انتزاعی بیشتر می‌شود. بنابراین آن‌ها باید دلایلی عملی و کاربردهایی برای چیزهایی که یاد می گیرند پیدا کنند تا به آن‌ها کمک کند ادامه دهند. ESFPها دوست دارند با انجام دادن عملی و با همراهی با کسانی که همان کارها را انجام می‌دهند مباحث را یاد بگیرند.

در کل ESFP ها علاقه و محبت شان به دیگران را به روش هایی کاملا نمایش می‌دهند. آن‌ها دلواپسی و نگرانی‌شان نسبت به دیگران را مشخص نشان می‌دهند و به روش مستقیم به دیگران کمک می‌کنند. برای مثال، آن‌ها به کسی که سردش شده است به احتمال بیشتر یک پتو می‌دهند، به جای این که او را به جایی گرم تر راهنمایی کنند. ESFP ها ممکن است همچنین با دیگران احساس همدلی شدید کنند و اغلب توجه و علاقه ویژه‌ای به بچه ها، حیوانات و همه چیزهای طبیعی دارند. در نتیجه، آن‌ها اغلب در حال کمک به دیگران و آموزش دادن و در کارهای خدماتی دیده می شوند و در این کارها به حیطه‌های عملی می‌پردازند. برای مثال، در شغل‌های کمک رسانی، ESFP ها اغلب در پرستاری یا پزشکی خانواده دیده می‌شوند و در کار تدریس، آن‌ها اغلب در حال آموزش دادن در سطح مدرسه یافت می شوند.

ESFPها که ذاتاً افراد خوش مشربی هستند، در تجارت، خرید و فروش و سرگرمی ها یافت می‌شوند. علاقمندی آن‌ها هر چه باشد، آن‌ها شغل‌هایی را دوست دارند که در آن‌ها فرصت‌های زیادی برای ملاقات و بودن با دیگران وجود داشته باشد. آن‌ها ذاتاً عاشق کار در گروه هستند و معمولاً در صحبت کردن مهارت زیادی داشته و احساس راحتی می‌کنند و می‌توانند کاملاً متقاعدکننده صحبت کنند.

روابط

 ESFPها افرادی مردم دوست هستند. آن‌ها به دنبال رفیق و همراه و دیگران نیز به دنبال آن‌ها به عنوان رفیق و همراه هستند. ESFP ها رفتاری دوستانه دارند و مشتاق و پر شور و حرارت‌اند. آن‌ها اغلب مجلس گرم‌کن هستند و دیگران ممکن است درگیر هیجان و مثبت اندیشی آن‌ها شوند. غیرقابل پیش‌بینی بودن آن‌ها می‌تواند گاهی به صورت عمل کردن براساس انگیزه‌های لحظه‌ای متجلی شود. با اینکه ESFPها افرادی بامحبت دست و دل باز هستند، ممکن است به واسطه چیزی که ظاهراً بی علاقگی به پایبندی به تعهدات است، باعث دلسردی دیگران شوند. آن‌ها که افرادی اجتماعی هستند، بازخورد و قدردانی دیگران را می خواهند و به آن نیاز دارند و همین کار را برای دیگران نیز انجام می‌دهند. 

رشد

 توسعه کارکرد احساسی درون ریز به ESFP ها کمک خواهد کرد در زندگی شان ثبات و جهت پیدا کنند و باعث می شود بتوانند تصمیم بگیرند پیگیری کدام یک از علایق‌شان مهم تر است. توسعه کارکرد احساسی همچنین در برنامه‌ریزی و پیگیری کارها و جمع بندی اوضاع زندگی به آن‌ها کمک خواهد کرد. در کل، ESFP ها می‌توانند از توجه بیشتر به ساختارها و پایبندی به تعهدات شان سود ببرند. آن‌ها ممکن است به صورت گاه و بی‌گاه علاقمندی بیش از حدی به تجربه های در لحظه داشته باشند. توسعه کارکردهای تفکری و شهودی به آن‌ها کمک خواهد کرد به پیامدهای طولانی مدت بعضی از اقدامات فوری شان توجه کنند و نیاز به برنامه ریزی را درک کنند.

تحت استرس، ESFPها ممکن است به شدت بر اساس انگیزه های لحظه‌ای عمل کنند و تعهدات زیادی را عهده دار شوند، بدون این که آن‌ها را پیگیری کنند. آن‌ها همچنین ممکن است اقدامات و اظهارنظرات دیگران را بیش از حد شخصی تعبیر و تفسیر کنند و غرض ورزی هایی را در بین این کارها و حرف ها احساس کنند. در لحظات سخت ESFP ها متفاوت از سبک معمول شان که با دیدی عمل گرا فورا دست به اقدام می‌زنند ممکن است در سردرگمی گیر کنند. تحت فشار روحی- روانی زیاد، ESFP ها ممکن است با بدبینی به آینده بنگرند و فقط احتمالات منفی را ببینند و گرفتار تفسیر می خودشان از رویدادهای زندگی شان شوند.

منبع: 

تیپ شخصیتی شما

 اثری از: چارلز مارتین

مترجم: سید مرتضی نظری