ESFJ

حامی

احساسی برون ریز با حسی درون ریز

واژگان کلیدی

 اجتماعی، فعال، صمیمی، هماهنگ کننده، بامحبت، مشتاق، دارای حس همدلی، مردم محور، عملگرا، مسئولیت پذیر، ملموس، منظم، با پشتکار، دارای ره همکاری، قدردان، وفادار

ESFJ ها در یک نگاه

 افراد دارای تیپ شخصیتی ESFJ به طرزی فعال اجتماعی هستند، شدیدا! به دیگران توجه می‌کنند و میل و علاقه شدیدی دارند که در روابط شان هماهنگی ایجاد کنند، روابطی که با آن به وجد می آیند. ESFJ ها حال و هوایی صمیمی در همه کارهایی که انجام می‌دهند ایجاد می‌کنند. آن‌ها به طور ذاتی دست به اقدام می‌زنند تا به دیگران کمک کنند و جهان پیرامون شان را ساماندهی کنند تا این که کارها را به انجام برسانند. کارکرد حسی آن‌ها احساسات شان را به سمت اطلاعات واقعی و واقعیات جاری سوق می‌دهد، و بنابراین به احساس آن‌ها ویژگی عملی بودن می‌دهد. آن‌ها زمانی در بهترین حالت خود قرار دارند که همکاری کسانی را که توجه شخصی و کمک ملموس دارند دریافت کنند. ESFJ ها کارشان را جدی می گیرند و بر این باورند که دیگران نیز باید این گونه عمل کنند.

مشاغل پیشنهادی

مشاغل پیشنهادی گروه ESFJ

مشاغل گروه مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی

پزشک، دندانپزشک، پرستار، دستیار پزشک، منشی پزشک

بینایی سنج، متخصص تغذیه، متخصص گفتاردرمانی

متخصص ستون فقرات، فیزیوتراپ، ماساژ درمانگر، دامپزشک، مددکار اجتماعی، رادیولوژیست

مشاغل گروه تحصیلات و آموزش

معلم دبستان، معلم کودکان خاص، پرستار کودک، مربی مهد کودک، مدیر مدرسه، مدیر ورزشی

مشاغل گروه خدمات اجتماعی و مشاوره

مدرس علوم دینی، روحانی، مشاور، مددکار اجتماعی

،مشاور ترک اعتیاد

مشاغل گروه کسب و کار و تجارت

مدیر روابط عمومی، مدیر فروش، خرده فروش،مشاور، مدیریت، مسؤول پذیرش، مدیر هتل، نماینده بیمه

مشاغل گروه فروش و خدمات

مهماندار هواپیما، کارمند آژانس مسافرتی، راهنمای تورهای گردشگری، آرایشگر، بازاریاب، مترجم

مشاغل گروه کارمندی

منشی، مسؤول دفتر، مسؤول پذیرش، اپراتور اداری،کتابدار

ویژگی های اصلی

ESFJ ها افرادی قاطع هستند؛ زیرا درباره‌ی آنچه برای‌شان ارزشمند است ذهنیت کاملا روشنی دارند. آن‌ها ذهنیت روشنی از آنچه درست و نادرست است دارند، این که چه چیزی خوب و چه چیزی بد است. ESFJ ها می‌خواهند و انتظار دارند که جهان به طور هماهنگ و مطابق با ارزش‌ها و استانداردهایی عمل کند که از نظر آن‌ها در نظم طبیعی موجودات في النفسه وجود دارد. بنابراین آن‌ها در استفاده از کارکرد احساسی غالب‌شان برای ایجاد نظم در جهان خارج یعنی افراد، رویدادها و مسائل، احساس راحتی می‌کنند. آن‌ها سازمان دهندگانی هستند که دست به اقدام می‌زنند تا ساختار ایجاد کنند و کارها را انجام دهند.

ESFJ ها حال و هوایی صمیمی و دوستانه دارند که به راحتی توسط که دور و بر آنها هستند احساس می‌شود. آن‌ها خیلی راحت افکار و ات شان را ابراز می کنند و از اینکه دیگران احساسات درونی شان را باکی ندارند. آن‌ها دوست دارند دیگران را بشناسند و دیگران نیز ما را بشناسند. از همه مهم‌تر اینکه آن‌ها بسیار اجتماعی هستند. ESFJ ها علاقمند به دیگران و بسیار با محبت اند، علاقه و محبت آن‌ها به دیگران نه تنها شدید، بلکه فعال نیز هست. آن‌ها بسیار مشتاق کمک به دیگران هستند، زیرا این مسئله را درک می‌کنند که کمک به دیگران یکی از ارزشمندترین دستاوردهای زندگی است. همدلی آن‌ها نمی تواند آرام یک جا بنشیند! این احساس فورا تبدیل به حمایت پرانرژی و توجه سخاوتمندانه به رفاه و آسایش دیگران می‌شود.

ویژگی های پشتیبان

کارکرد حسی سمت و سوی ESFJ ها را به زمان حال و اطلاعات واقعی سوق می‌دهد و بنابراین سبک آن‌ها هم با محبت و هم عمل‌گراست. ترجيح آن‌ها برای کارکرد حسی رویکرد عملی نسبت به زندگی به آن‌ها‌ می‌دهد و در نتیجه به دنبال چیزی می‌گردند که مؤثر باشد. کارکرد حسی به ESFJ ها ویژگی واقع بینانه و عمل گرایانه می‌دهد و باعث می شود آن‌ها در دادن ساختار به زندگی شان دقیق باشند. کارکرد حسی همچنین از طریق علاقه‌مند کردن آن‌ها به واقعیات جدید از کارکرد غالب احساسی آن‌ها پشتیبانی می‌کند؛ اما انگیزه‌ی اصلی آن‌ها همچنان میل به ایجاد فعالانه ماهنگی در جهان خارج از طریق ارزش های انسانی است، ارزش هایی که باتمام وجود به آن اعتقاد دارند.

ارزش ها و انگیزه ها

ESFJ ها تلاش می‌کنند در روابط شان هماهنگی ایجاد کنند. هماهنگی برای احساس خرسندی آن‌ها امری ضروری است، و این مورد در ارزشی که این افراد برای همکاری قائل هستند، مشهود است. ESFJ ها نه تنها

خودشان روحیه‌ی همکاری دارند، بلکه از طریق صمیمیت پرشور و یاری‌گری‌شان، همکاری دیگران را نیز جلب می کنند. از آنجا که روابط برای آن‌ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، برخورد با دیگران که احتمالاً به بروز احساسات شدید منجر شود، ممکن است برای آن باشد. علاقه‌مندی شدید آن‌ها به هماهنگی ممکن است خود اجتناب از برخورد نشان دهد؛ موردی که ممکن است به یک تله‌ی دردناک برای ESFJها منجر شود. آن‌ها به دنبال هماهنگی هستند، اما بیش از هر چیز می‌خواهند کار را درست انجام دهند، دو هدف متفاوت که همیشه با هم همخوان نیستند. گاهی اوقات انجام کار درست به معنی این است که دیگران ممکن است دلخور شوند، تعارضی که ESFJ ها همچنان که رشد می‌کند در نهایت با آن مواجه می‌شوند.

ESFJ ها مسئولیت پذیر و قابل اعتمادند. آن‌ها کارشان را جدی می‌گیرند بسیار وظیفه شناس هستند و در پیگیری‌های شان در انجام کارها کاملاً جدی هستند. آن‌ها هر کاری را که لازم است انجام دهند، انجام می‌دهند. این اخلاق کاری، از نگرانی آن‌ها در انجام سهم خودشان از کار نشأت می‌گیرد. ESFJ ها خود را در قبال گروه مسئول می‌دانند، زیرا معتقدند برای این که کاری به خوبی انجام شود، نیاز به کمک دیگران هست.

سنت ها اهمیت زیادی برای ESFJ ها دارد. آن‌ها آداب و رسوم و جشن های کوچک و بزرگ را پاس داشته و از آن حفاظت می‌کنند. آن‌ها سالگردها، تولدها و تعطیلات را با اشتیاقی خاص پاس داشته و به آن‌ها احترام می‌گذارند. ESFJ ها برای ثبات و تداوم، ارزش و احترام خاصی قائل هستند و یقین دارند که ساختارهای اجتماعی کمک می‌کند بحرانی که در جامعه وجود دارد تا حدودی کم شود. آن‌ها اغلب برپادارندگان آداب و رسوم و استانداردهای فرهنگ و اجتماع هستند و تلاش می‌کنند تا در خانه و محل کار ساختار ایجاد کرده و آن را حفظ کنند. ESFJ ها همچون میزبان و سرپرست عمل می‌کنند و کمک می‌کنند پستی و بلندی‌های زندگی روزمره هموار شود. آن‌ها به روش های عملی مطمئن می‌شوند که به ضروریات توجه شده و نیازهای افراد لحاظ شده است. آن‌ها در ایجاد محیطی گرم و صمیمی ایمن و پرورش دهنده ماهر هستند. ناگفته پیداست که خانواده برای آن‌ها بسیار مهم است.

یادگیری و کار 

آن‌ها عموماً علاقه‌ی چندانی به تئوری ندارند و در عوض ترجیح می‌دهند که فعالانه درگیر زندگی واقعی باشند و تجربیات واقعی کنند. آموزش‌های کلاسی لازم است هدف عملی مشخصی را محقق کند تا علاقه آنها را جذب کند.

صمیمیت و خوش مشرب بودن ESFJ ها می‌تواند در شغل‌هایی که اغلب انتخاب می کنند بروز پیدا کند؛ کارهایی که در آن می‌توانند فعالانه با مردم کار کنند، به خصوص به روش‌هایی که عملی و کاربردی است. ESFJ ها اغلب در تجارت، خدمات درمانی، تعلیم و تربیت (به خصوص در سطح مدرسه)، شغل‌های مذهبی و خدماتی یافت می‌شوند. آن‌ها در نقش رهبری نیز احساس خوبی دارند و به اقتضای ضرورت، کارها را به خوبی به دیگران واگذار می‌کنند. 

روابط

روابط برای ESFJ ها بسیار مهم است. آن‌ها به دنبال درگیری فعالانه با دیگران هستند و دوست دارند احساس تعلق کنند. این افراد آزادانه و به راحتی از دیگران تشکر می‌کنند و خودشان نیز دوست دارند که از آن‌ها تشکر و قدردانی شود. از آنجا که بازخورد و دریافت تأیید از دیگران برای آن‌ها مهم است، ممکن است خیلی راحت از انتقاد و بی تفاوتی دلخور شوند. چنانچه ESFJ ها به خوبی رشد و توسعه پیدا کنند، می‌توانند به طرزی عجیب به احساسات دیگران حساس شوند. آن‌ها مهارت‌های ارتباطی خوبی دارند و معمولاً بسیار باملاحظه هستند. با اینکه دیگران معمولاً آن‌ها را افرادی و محبت می‌دانند، ممکن است گاهی طوری رفتار کنند که دیگران احساس کنند آن‌ها به اندازه کافی بردبار نیستند و تمایل ندارند به حرف‌های دیگران گوش دهند، رفتاری که از حس قوی این افراد درباره صحیح و غلط نشأت می‌گیرد.

 آن‌ها ممکن است حتی برای دیگران تصمیماتی بگیرند که احیا می‌کنند به نفع آن‌هاست و چنانچه دیگران درستی این اقدام آن‌ها را درک نکنند، ممکن است صبر و شکیبایی‌شان را از دست بدهند و ناراحت شوند. البته دیگران نیز از این برخورد آن‌ها ناراحت می‌شوند و در نتیجه ESFJها ممکن است گاهی کنترل‌گر و آمرانه به نظر برسند.

رشد

بدون توسعه کارکرد حسی درون ریز، ESFJ ها ممکن است برای رسیدن به جمع بندی عجله کنند و عجولانه نتیجه گیری کنند، بدون اینکه به اندازه کافی اطلاعات واقعی جمع آوری کرده باشند. توسعه کارکرد حسی به آن‌ها کمک خواهد کرد از اطلاعات جدید، به خصوص درباره افراد استقبال کنند. ESFJ ها ممکن است بایدها و نبایدهای زیادی داشته باشند که ممکن است به طرزی افراطی به احساس گناه منجر شود یا باعث شود آن‌ها غیر منعطف به نظر آیند. برعکس، در تلاش برای حفظ هماهنگی، گاهی ممکن است نیازهای شخصی خودشان را نادیده بگیرند، زیرا آن‌ها خیلی راحت به فکر یا احساس دیگران واکنش نشان می‌دهند. کارکرد تفکری به آن‌ها کمک خواهد کرد یاد بگیرند که همه‌ی نقاط مثبت و منفی را در مورد خودشان یا دیگران بپذیرند. کارکرد شهودی - تفکری همچنین می‌تواند به آن‌ها کمک کند مشکلات را حل کنند، نه این که به مشکلات بی توجه باشند یا احساس کنند به خاطر مشکلات گیر افتاده‌اند.

تحت فشار روحی- روانی، ESFJها ممکن است بیش از حد و به شکل افراطی عاطفی شوند. آن‌ها ممکن است در واضح فکر کردن مشکل داشته باشند و بنابراین تنها احتمالات منفی موقعیت را ببینند یا تصور کند علاوه بر این، آن‌ها ممکن است بیش از حد حساس شوند و اظهار نظرانی که دیگران داشته اند، به خود بگیرند. تحت استرس زیاد، ESFJ ها ممکن است به طرزی استثنایی ایرادگیر شوند، هم در مورد خودشان و هم در مورد دیگران.

منبع: 

تیپ شخصیتی شما

 اثری از: چارلز مارتین

مترجم: سید مرتضی نظری