ESTP

عامل

حسی برون ریز با تفکری درون ریز

واژگان کلیدی

 به دنبال هیجان، فعال، عملگرا، رک، آسان‌گیر، تیزبین، واقع‌گرا، انطباق پذیری کارآمد، تحلیل‌گر، عیب یاب و برطرف کننده‌ی عیب، خودانگیخته، ماجراجو،تجربه محور

ESTP ها در یک نگاه 

افراد دارای تیپ شخصیتی ESTP توجهی مشتاقانه به جهان پیرامون و به تجربیات عملی مربوط به زندگی واقعی دارند. آن‌ها به واسطه‌ی درگیری مستمر با فعالیت‌ها و چالش‌های جدید هیجان زده می‌شوند. ESTP ها در رویکردشان به زندگی منطقی و تحلیل‌گر هستند و حس دقیقی نسبت به کارکرد اشیاء، رویدادها و افراد در جهان دارند. آن‌ها به طرزی اساسی عمل‌گرا هستند و روی یادگیری از طریق انجام دادن، ایجاد یا توسعه‌ی مهارت‌هایی که بلافاصله مفیدند، و پیدا کردن روش‌هایی برای استفاده از سیستم‌های موجود، متمرکز هستند. ESTP ها عموماً پرانرژی و بی تکلف‌اند و واقع‌گرایانی انطباق پذیر هستند که ترجیح می‌دهند زندگی را تجربه کنند و بپذیرند؛ به جای آن که در مورد آن قضاوت کرده و بخواهند آن را به گونه‌ای خاص سازماندهی کنند.

مشاغل پیشنهادی

مشاغل پیشنهادی گروه ESTP

مشاغل گروه فروش و خدمات

افسر پلیس، افسر ارتش، آتش نشان، بازرس،کارآگاه،مامور پلیس مخفی، ناخدای کشتی،خلبان هلیکوپتر

مهماندار هواپیما، مهندس پرواز،مدرس پرواز

دلال معاملات ملکی،فیزیولوژیست ورزشی

تکنسین اورژانس پزشکی، مأمور بیمه

،فروشنده لوازم ورزشی

مشاغل گروه مالی

دلال و واسطه اوراق بهادار، بانکدار، سرمایه گذار،تحلیلگر مالی، کارگزار بیمه

مشاغل گروه سرگرمی و ورزشی

گزارشگر ورزشی، راهنمای تورهای مسافرتی، مربی ورزشی

ورزشکار حرفه ای، رقصنده، مجری برنامه های تلویزیونی، موسیقیدان، بازیگر، تکنسین استودیو، صحنه و جلوه های ویژه

مشاغل گروه تجارت و صنایع دستی

نجار،کشاورز، آشپز، عکاس،جنگلبان، برقکار،مهندس برق

مهندس مکانیک، نقشه بردار، مکانیک هواپیما، سازنده بازیهای کامپیوتری، متخصص شبکه، بازرس هوانوردی

معلم فنی و حرفه ای، تکنسین رادیولوژی، فیزیولوژیست ورزشی

مشاغل گروه تجارت و بازرگانی

عمده فروش، خرده فروش، فروشنده اتومبیل،دلال ملک

مشاور مدیریت، مهندس ایمنی

ویژگی های اصلی

ESTP ها خودانگیخته، غیر قابل پیش بینی و واقع گرایانی خوشگذاران هستند. آن‌ها به راحتی دست به اقدام می‌زنند، حتی بر اساس حس‌های لحظه ای. ESTP ها به خاطر هیجان زندگی می‌کنند و دائم به دنبال درگیری‌ها، روابط و مکان‌های جدید هستند. آن‌ها در لحظه زندگی می‌کنند و هنگامی بیش از همه شاد و مؤثر هستند که بتوانند به نیازهای لحظه واکنش نشان دهند. انعطاف پذیری ویژگی بارز آن هاست.

«بایدها» و «نبایدها»ی زیادی در زندگی ESTP ها وجود ندارد. در نتیجه، آن‌ها معمولاً افرادی صبور بوده و از تجربیات و افراد گوناگون استقبال می کنند.

ESTP ها با سرخوشی به دنبال تجربیات فیزیکی در تمام شکل‌های مختلف آن هستند، مانند خوردن یک غذای جدید و یا مسافرت به مکان ها جدید. در واقع همه‌ی چیزهای مادی معمولاً برای ESTP ها مایه‌ی علاق‌مندی زیاد است و آن‌ها اغلب آخرین و جدیدترین مدل‌های لوازم الکترونیک وسایل نقلیه، ابزار و لباس‌ها را دارند. آن‌ها ممکن است همچنین ذوق و سلیقه‌ی زیباشناختی خوبی داشته باشند. آن‌ها مشاهده‌گران تیزبین جهان خارج هستند و حافظه‌ای عالی برای ثبت و ضبط اطلاعات واقعی، جزئیات و آنچه عملاً در محیط رخ می‌دهد دارند. برعکس، مسائل انتزاعی اغلب برای آن‌ها جذابیت کمی دارد و آن‌ها ممکن است اصلا به تئوری اعتماد نداشته باشند در واقع، آن‌ها بیشتر با غرق شدن درون چیزی با ذهنیت مثبت و تجربه‌ی عملی آنچه قرار است فرا گرفته شود، مباحث را یاد می‌گیرند.

ویژگی های پشتیبان

 کارکرد تفکری به ESTP ها راهی برای نقد کردن و معنا بخشیدن به تجربیات‌شان می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند به درک‌شان از واقعیت نظم ببخشند. اما کارکرد تفکری همیشه نسبت به انگیزه به دست آوردن تجربیات جدید برای آن در درجه‌ی دوم قرار دارد. کارکرد تفکری عمل‌گرایی آن‌ها را در چهارچوبی منطقی قرار می‌دهد. آن‌ها در اصل به دنبال اصولی هستند که زیربنای ساز و کار جهان واقعی است. ESTP ها که افرادی واقع گرا هستند، واقعیات را آنگونه که هستند می پذیرند؛ اما از آنجا که انطباق پذیرند، می‌دانند که راه‌های متعددی برای حل یک مسئله وجود دارد. ESTP ها با ایمان تزلزل ناپذیرشان به توانایی خود در واکنش نشان دادن به نیازهای لحظه، اغلب در مدیریت بحران یا حل مشکلات زندگی واقعی ماهر هستند. آن‌ها می‌توانند مذاکره کنندگانی عالی و همچنین عیب یابان و رفع کنندگان عالی آن باشند. آن‌ها همچنین ممکن است على‌رغم شخصیت اجتماعی و خوش مشربی که دارند، کمی خشن و تا حدودی سرد و بی احساس باشند.

ارزش ها و انگیزه ها

ESTP ها اغلب صرفاً به واسطه‌ی لذت خود فعالیت به هیجان می‌آیند. برای مثال، آن‌ها ممکن است از شرکت کردن در ورزش به خاطر خود فعالیت ورزشی لذت ببرند و مهارت آن‌ها از این ناشی می‌شود که می‌خواهند در خود عمل غوطه ور شوند؛ نه اینکه دنبال برنده شدن باشند. در ضمن، شرکت در فعالیت‌های ورزشی و سایر تمرین‌های بدنی اغلب به ESTP ها لذت فراوان می‌دهد و آن‌ها می‌توانند ورزشکارانی مستعد باشند.

آن‌ها همچنین از ماجراجویی و کمی خطرپذیری نیز لذت می‌برند و به مهارت واکنش نشان دادن مؤثر به نیازهای لحظه و همچنین توانایی نفوذ و تأثیر روی دیگران بهای زیادی می‌دهند. با توجه به نیازشان به تنوع و آزادی، ESTPها ممکن است از ساختارها خسته و دلسرد شوند و گاه و بیگاه مقرراتی را که از نظر آنها بیش از حد محدودکننده است دور بزنند.

یادگیری و کار

ESTP ها ذات عمل‌گرا هستند. آن‌ها می‌خواهند به طرزی ملموس به مقوله‌های واقعی و مشکلی که در حال حاضر وجود دارد بپردازند. در نتیجه، کلاس‌های درس سنتی اغلب جذابیت کمی برای ESTP ها دارد و هر چه تمرکز روی تئوری بیشتر باشد، علاقه و انگیزه آن‌ها سریع‌تر از بین می‌رود. آن‌ها عملاً با این که بخواهند ساکت و بی حرکت در کلاس بنشینند مشکل دارند و می‌خواهند هر کاری را از طریق انجام دادن آن کار یاد بگیرند، نه این که درباره آن بخوانند یا حرف بزنند؛ از نظر آن‌ها عمل بلندتر از حرف صحبت می‌کند. اگر قرار باشد ESTP ها علاقه‌شان در مدرسه را حفظ کنند، لازم است راه‌های فعالی برای یادگیری و همچنین کاربردهایی برای ایده‌هایی که مطالعه می‌کنند بیابند.

ESTPها می‌توانند مهارت‌های عملی چشمگیری در استفاده از ابزار مورد انتخاب خودشان داشته باشند، چه این وسیله یک کامپیوتر باشد و چه یک چوب گلف، موتورسیکلت یا هر چیز دیگری. ESTP ها که عمل‌گران ماهر محیط شان هستند؛ می‌دانند چه منابعی موجود است و چگونه می‌توان به بهترین نحو از آنها استفاده کرد تا به هدف دست پیدا کرد. این عملیات ماهرانه ممکن است حتی به صورت گرایش به هنر و صنایع دستی جلوه کند.

تفاوتی نمی‌کند که حیطه‌ی فعالیت چه باشد، ESTP ها ترجیح می‌دهند با چیزهایی کار کنند که ملموس هستند، و بنابراین اغلب در حرفه هایی همه مهندسی، ساخت و ساز، فنی، خدمات درمانی و آمادگی جسمانی در می شوند.

ESTP ها با ماجراجویی، خطرپذیری و رقابت غریبه نیستند و از هیجان واکنش نشان دادن مؤثرتر نسبت به رقیب لذت می برند. در نتیجه، ESTP ها عموماً در مشاغل مربوط به پلیس، تجارت و سایر حیطه هایی که در آن‌ها این نیاز آن‌ها برآورده شود یافت می‌شوند، و جاهایی که می‌توانند مهارت‌های‌شان را به نمایش بگذارند. آن‌ها همچنین دوست دارند روی دیگران تاثیر بگذارند و چون از این که «در صحنه» باشند لذت می‌برند، ممکن است در کارهایی همچون سرگرم کردن دیگران (نمایش، لطیفه گویی، و ...) و به عنوان عامل تبلیغات، بازاریاب و فروشنده دیده شوند. 

روابط

ESTP ها از نظر دیگران معمولاً دوستانه، بی خیال، و در زندگی با تجربه هستند. آن‌ها اگر بخواهند، می‌توانند نگرش‌ها و باورهای دیگران را درک کنند. با این حال، ترجیح آن‌ها در پرهیز از احساسات در ارتباطات کلامی ممکن است باعث شود دیگران احساس کنند که این افراد بی ملاحظه هستند. حیطه‌ی علاقمندی آن‌ها هر چه باشد، آن‌ها معمولا آنقدر اشتیاق دارند که می‌توانند به اطرافیان‌شان نیز انرژی دهند. آن‌ها برای میهمانی‌ها زاییده شده‌اند و در کارهای گروهی می توانند عالی باشند. با اینکه ESTP ها  عموماً ذات خوبی دارند، ممکن است گاهی درگیر پیشی گرفتن از رقیب شوند. در حالت افراطی، این ویژگی شیطنت آمیز می تواند برای آشنایان خسته‌کننده شود و در بدترین حالت ممکن است دیگران احساس آزردگی و آنجا که ESTP ها برای احساس آزادی شان ارزش قائل‌اند، دیگران ممکن  است گاه و بی‌گاه احساس کنند که این افراد در روابط‌شان تعهد، لازم را ندارند.

رشد

 توسعه‌ی کارکرد تفکری درون ریز به ESTP ها کمک می‌کند روی اهداف تمرکز کرده، آن‌ها را تعریف کنند، و به آنها وفادار بمانند. همچنین به آ‌ن‌ها کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند پیگیری کدام یک از علایق‌شان مهم تر است. در کل، ESTP ها ممکن است از توجه بیشتر به ساختارها و دنبال کردن کارها نفع ببرند. تعیین استانداردهایی برای خودشان به آن‌ها کمک می کند از این دام که بخواهند به طور نامشخص تجربیاتی را صرفاً به خاطر هیجان آن دنبال کنند پرهیز نمایند. اگر آن‌ها متوجه شوند که بسیاری از تصمیمات‌شان بر اساس نیازهای لحظه‌ای است، می‌توانند از برنامه‌ریزی‌های دراز مدت، نفع ببرند. آن‌ها می‌توانند همچنین از توجه به تأثیر رفتارشان روی دیگران و به خاطر داشتن این نکته که در روابط، برای این که اوقات خوشی با دیگران داشته باشند چیزهایی فراتر از توانایی های افراد نیز وجود دارد، سود ببرند.

تحت استرس، ESTP ها ممکن است به شدت بر اساس احساس لحظه ای شان عمل کنند، و با کله شقی ساختارها، تعهدات و ضرب الاجل ها را نادیده بگیرند. آن‌ها ممکن است زیاد به دنبال تجربیات جدی هیجان برانگیز بروند؛ چیزی که ممکن است به قیمت از دست دادن کار و روابط‌شان تمام شود. تحت فشار زیاد، ESTP ها ممکن است داده‌های جزئی را بیش از حد جدی بگیرند و تصور کنند که این داد‌ه‌ها بدترین معنای ممکن را دارند و فقط موارد منفی را در آینده ببینند. متفاوت از سبک معمول‌شان که بی‌پروا و انطباق‌پذیر است، آن‌ها ممکن است گاهی احساس سردرگمی کنند، روی یک تفسیر احتمالی از مشکل شان گیر کنند و مطمئن شوند که این تفسیر درست است و تمام داده های مخالف آن را نادیده بگیرند.

منبع: 

تیپ شخصیتی شما

 اثری از: چارلز مارتین

مترجم: سید مرتضی نظری