ENTP

رویایی

شهودی برون ریز با تفکری درون ریز

واژگان کلیدی

 پرانرژی، مبتکر، مشتاق، انتزاعی، منطقی، نظری، تحلیلگر، پیچیده، مخم کلامی، به دنبال چیزهای جدید، تغییر محور، کلی‌نگر، مستقل، انطباق پذیر 

ENTP ها در یک نگاه 

افراد دارای تیپ شخصیتی ENTP توجهی مشتاقانه به احتمالات جهان خارج دارند. آنها به واسطه درگیری فعالانه در هرجين جدیدی به هیجان می آیند، چه این چیز جدید ایده‌های جدید باشد و چه افراد یا فعالیت‌های جدید. آنها برنامه ریزانی مبدع و تحلیل گر تغییر هستند و فعال و مستقل اند. ENTP ها به دنبال الگو و معنا در جهان می‌گردند و اغلب نیاز عمیقی به تحلیل و درک ماهیت مسائل دارند. آن‌ها دانشجویان مادام العمری هستند که با مفاهیم و ایده‌ها جان می‌گیرند و مشتاقانه مزایای الهامات‌شان را ترویج می‌دهند. ENTP ها عموماً پرانرژی، مبتکر و موفقیت - محور هستند و زندگی خودانگیخته و انطباق پذیری دارند.

مشاغل پیشنهادی

مشاغل پیشنهادی گروه ENTP

مشاغل گروه تجارت و کارفرمایی

کارفرما و کارآفرین، مخترع، مشاور مدیریت

عکاس، روزنامه نگار و خبرنگار، بازیگر، وکیل، مدیر هتل

مدیر رستوران،کارشناس و مدیر منابع انسانی

مشاغل گروه بازاریابی و امور ابتکاری

کارشناس و مدیر بازاریابی، کارشناس و مدیر روابط عمومی، روزنامه نگار، گزارشگر و خبرنگار، کارگردان،مجری رادیو و تلویزیون، تهیه کننده، تحلیلگر اخبار

مشاغل گروه برنامه ریزی و توسعه

برنامه ریز استراتژیک، مدیر طراحی صنعتی، مشاور لجستیکی، تحلیلگر مالی، تحلیلگر نرم افزار

مشاغل گروه سیاست

سیاستمدار، تحلیلگر سیاسی، کارشناس سیاسی

مشاغل متفرقه

پژوهشگر محیط زیست، مربی ورزش

ویژگی های اصلی

 ENTPها دائم به فعالیت‌های جدید، راه‌های جدید انجام کارها و روش های جدید فکر کردن درباره مسائل جذب می‌شوند. چیزی که در افق دوردست قرار دارد تقریباً همیشه برای آن‌ها جالب‌تر از چیزی است که در اینجا و اکنون وجود دارد. ENTP ها دارای دیدگاه‌های پویایی هستند. آن‌ها به حقیقت بینش‌های‌شان اعتماد دارند و بر این باورند که اگر می‌توانند چیزی را تصور کنند، در این صورت محقق کردن آن چیز گام بعدی است. ENTP ها برای رسیدن به چشم اندازشان و برای حل مشکار با انرژی و اشتیاق فراوان کار می کنند. آنها مثبت اندیشانی ابدی هستند.

ENTP ها همیشه به دنبال تغییر و تحول هستند. آن‌ها نوآور، مخترع برنامه ریز و طراح هستند. این افراد که به واسطه الهام انگیزه پیدا می‌کنند اغلب سطح تحمل پایینی برای خستگی ناشی از یکنواختی دارند و وقتی کارها  ظاهراً بیش از حد کند پیش می‌رود، دلسرد و ناامید می‌شوند. آن‌ها و خواهان اقدام عملی و تنوع در زندگی شان هستند و عادت دارند که با یک است چند هندوانه بردارند. آن‌ها که بیشتر طرفدار یادگیری فعال هستند و می‌خواهند شاهد این باشند که چشم اندازهای‌شان در جهان محقق می‌شود؛ هرچند در اکثر مواقع پیگیری نکردن این چشم اندازها عامل اصلی سقوط آنها می‌شود.

ویژگی های پشتیبان

 کارکرد تفکری برای ENTPها امکان تمرکز روی چشم اندازها و نقد آنها را فراهم می‌کند، اما این کارکرد در مقایسه با انرژی پیش برنده کارکرد شهودی این افراد همیشه در درجه دوم قرار دارد. کارکرد تفکری این افراد را منطقی و تحلیل گر می‌کند، در نتیجه آن‌ها هم برای منطق و هم برای الهام ارزش قائل هستند. همه چیز باید معنا داشته باشند و اگر در حال حاضر نیز اینگونه نباشد، ENTPها معتقدند پس از بررسی تحلیل‌گرانه بیشتر در نهایت این اتفاق خواهد افتاد. ENTPها عاشق حل کردن مسائل پیچیده هستند و به عنوان چالش با آنها برخورد می کنند.

ارزش ها و انگیزه ها

 ENTP ها معمولا ارزش خاصی برای دانش و توانمندی قائل اند و اغلب موفقیت - محور هستند. در نتیجه، آن‌ها تمایل دارند به دیگران بر اساس هوش و توانایی های‌شان احترام بگذارند و نه بر اساس جایگاه آن‌ها. با این حال، ENTP ها اغلب نسبت به مقوله‌هایی همچون قدرت و جایگاه آگاه هستند. آن‌ها ممکن است بازی قدرت راه بیندازند، البته اگر این کار برای محقق کردن چشم اندازهای شان ضروری باشد.

ENTP ها همچنین نیاز زیادی به استقلال دارند. این نیاز، همراه با اعتقاد این افراد به نظرات و بینش های خودشان، اغلب باعث می شود این افراد، تعصب منحصر به فردی در زمینه نظرات‌شان داشته باشند. آن‌ها خیلی به قوانین اعتقاد ندارند و اغلب به ساختارهایی که برای آن‌ها معنا ندارند بی توجه اند و آن‌ها را دور می‌زنند.

یادگیری و کار

ENTPها دائم به دنبال معنای پشت مسائل رویدادهای داده‌ها و اعمال هستند. آن‌ها اغلب در تشخیص روندها و پیش بینی آینده مهارت دارند. این افراد که ذاتاً توانایی اندیشه سازی دارند، دائم مدل‌هایی ذهنی را ساخته یا دوباره‌سازی می‌کنند تا جهان را توضیح دهند. طرز فکر آ‌ن‌ها معمولاً پیچیده، انتزاعی و اصیل است. از آنجا که ENTPها به خاطر کارکرد تفکری‌شان انتقادی هستند، ممکن است در نگاه به مسائل از دیدگاه‌های متفاوت ماهر باشند. آن‌ها احتمالات گوناگون در مورد یک موقعیت را تصور می‌کنند و سپس این احتمالات را تحلیل می‌کنند تا تعیین کنند پیگیری کدام فرآیند مؤثرترین است. ENTPها ممکن است بسیار مبتکر باشند. آن‌ها همچنین به توانایی‌های‌شان در پیدا کردن سریع راه حل اعتماد دارند و خیلی خوب به نیازهای لحظه واکنش نشان می دهند.

 ENTPها از شغل هایی لذت می‌برند که مستلزم توانایی آن‌ها در داشتن نگاه خلاق و تحلیل‌گر است. آن‌ها اگر احساس نکنند با سیر مداوم پروژه‌های جدید به چالش کشیده می شوند، خسته و دلزده می شوند. ENTP ها اغلب جذب علوم پایه و فناوری می‌شوند. آن‌ها همچنین ممکن است کارآفرین، بازاریاب، استاد دانشگاه، یا مشغول هر شغل دیگری شوند که علاقمندی های آن ها را درگیر می کند.

روابط

ENTP ها اغلب افرادی خوش مشرب و اجتماعی هستند و می‌توانند همراهانی بسیار هیجان انگیز باشند. آن‌ها از این که با دیگران در تعامل باشند لذت می‌برند، و اشتیاق آن‌ها مسری است. این حالت آن‌ها همچنین ممکن است گاه و بی‌گاه برای دیگران گیج کننده باشد. آنها که عموما آسان گیر و بی خیال هستند، معمولا در تعاملات شان با دیگران به نظر می‌رسد که اعتماد به نفس دارند. ENTPها اغلب زندگی خودشان و مردم را به روشی عینی و تحلیلی می‌نگرند و در نتیجه ممکن است نسبت به مقوله های عاطفی از دغدغه خاطرهای ارتباطی بی تفاوت باشند، یا به نظر برسد که این‌گونه هستند. اما از طرفی آن‌ها می‌توانند در تشخیص آنچه دیگران فکر می‌کنند یا عقیده دارند مهارت داشته باشند، البته اگر انتخاب کنند که به این موارد توجه کنند.

ENTPها اغلب از لحاظ کلامی مهارت دارند و می‌توانند سخنورانی انرژی باشند. آنها ممکن است گاهی اوقات فقط به خاطر بحث کردن با دیگران بحث کنند، فقط به این خاطر که از تعامل با شخص دیگری در زمینه ایده‌های‌شان لذت می‌برند. البته دیگران ممکن است به واسطه‌ی علاقه شدید آن‌ها به بحث و یکی به دو کردن های منطقی آنها آزرده خاطر شوند.

 رشد

 ENTP ها نیاز به توسعه کارکرد تفکری درون ریز شان دارند تا به آن‌ها کمک کند ایده‌ها و الهامات فراوان‌شان را نقد کنند. در غیر این صورت آن‌ها ممکن است با درگیر شدن در پروژه‌های متعدد یا در مسیر علایق جدید انرژی شان را هدر دهند. ENTPها نیاز دارند از توانایی‌شان در تحلیل استفاده کنند تا جهت زندگی‌شان را روشن کنند و اراده، نظم و انضباط شخصی را در خود ایجاد کنند. آن‌ها نیاز دارند تشخیص دهند که اجرای یک ایده همیشه به سادگی تصور کردن آن نیست. ENTP ها اغلب وقتی پروژه‌ای را آغاز می‌کنند، در توجه به جزئیات کار و پیگیری عملی کار تا اتمام پروژه مشکل دارند. توسعه‌ی کارکرد تفکری به آن‌ها کمک خواهد کرد پیامدهای دنبال کردن دائمی چیزهای جدید بدون تلاش برای تکمیل آنها را ببینند. توسعه‌ی کارکرد احساسی به آن‌ها کمک خواهد کرد نسبت به تاثیر به چالش کشیدن فکری دیگران و جر و بحث کردن با آن‌ها و عواقب منفی این کار آگاهی بیشتری پیدا کنند. توسعه‌ی کارکرد حسی به آن‌ها کمک خواهد کرد به جنبه‌های عملی محقق شدن چشم اندازهای‌شان توجه کنند.

تحت استرس، ENTP ها ممکن است پروژه های بیش از حد زیادی عهده دار شوند، بدون اینکه عملاً بتوانند آن‌ها را تکمیل کنند. آن‌ها احساس کنند ساختارها و قوانین بیش از حد به آن‌ها تحمیل می‌شود، ممکن است بسیار ناسازگار شوند. تحت استرس زیاد، عقب کشیدن از یک پروژه به منظور توجه به نیازهای عملی و فیزیکی برای شان دشوار است. برای مثال آن‌ها ممکن است فراموش کنند غذا بخورند یا بخوابند و یا تا سرحد فرسودگی به خودشان فشار بیاورند، یا حتی ممکن است حوادث برای‌شان پیش بیاید. تحت فشار روحی- روانی، به طرزی تعجب برانگیز و متفاوت از سبک معمول شان، ممکن است به طرزی غیرقابل کنترل به جزئیات بی ربط توجه بیش از حد پیدا کنند.

منبع: 

تیپ شخصیتی شما

 اثری از: چارلز مارتین

مترجم: سید مرتضی نظری