INTJ

برنامه ریز

شهودی درون ریز با تفکری برون ریز

 واژگان کلیدی 

چشم انداز -محور، نوآور آرام، با بصیرت، مفهومی، منطقی، انتقادی، قاطع، مستقل، مصمم، به دنبال توانمندی و بهبود

INTJ ها در یک نگاه

 افراد دارای تیپ شخصیتی INTJ به دنیای احتمالات، معانی پنهان در پس وقایع، مسائل انتزاعی، و تصاویر ذهنی توجه ویژه دارند. حس ششم و شهود به همراه تحلیل منطقی، پایه و اساسی رویکرد این افراد به جهان است؛ آنها نظام مند فکر می کنند. ایده ها و نظرات جوهره زندگی INTJ هاست. آنها نیازی مبرم به درک، دانستن و به نمایش گذاشتن توانمندی های شان در حیطه های مورد علاقه شان دارند. INTJ ها ذاتا به دریافت های درونی شان اعتماد دارند، و با تمرکز، قاطعیت و وظیفه - محور بودنشان خیلی فشرده کار می کنند تا چشم اندازهایشان را تبدیل به واقعیت بیرونی کنند و دانش بشری و سیستم ها را بهبود ببخشند.

مشاغل پیشنهادی

مشاغل پیشنهادی گروه INTJ

مشاغل گروه تجارت و امور مالی

مشاور مدیریت، مدیر مالی، تحلیلگر مالی، اقتصاددان، کارشناس بورس و سرمایه گذاری، برنامه ریز استراتژیک

،خزانه دار

مشاغل گروه تکنولوژی

دانشمند، پژوهشگر علمی، مدیر و کارشناس شبکه

متخصص امنیت اطلاعات، مهندس کامپیوتر

طراح و تحلیلگر سیستمهای نرم افزاری، برنامه نویس کامپیوتر، سرپرست بانک اطلاعاتی، مدیر وب سایت

ستاره شناس، آرشیتکت

مشاغل گروه آموزش

استاد دانشگاه، مدیر مدرسه، ریاضیدان

، متصدی کتابخانه

مشاغل گروه مراقبتهای بهداشتی و پزشکی

روانپزشک، روانشناس، مهندس پزشکی

داروساز، متخصص اعصاب، متخصص قلب و عروق، پژوهشگر دارویی،پاتولوژیست، میکروب شناس، متخصص ژنتیک

،جراح

مشاغل گروه حرفه ای

وکیل، قاضی، مدیر، مشاور مدیریت، مهندس،مهندس مواد

مهندس هوا فضا، آرشیتکت، برنامه ریز استراتژیک

روانپزشک، خلبان،متخصص امور جنایی، نویسنده، تحلیلگر خبری، تحلیلگر مالی و سرمایه گذاری

مشاغل گروه خلاق

نویسنده، سردبیر، روزنامه نگار، نقاش، مخترع،گرافیست، آرشیتکت

ویژگی های اصلی

 دانستن از طریق شهود و حس ششم برای INTJ ها اهمیت ویژه دارد. آنها می خواهند جهان را درک کرده و معنایی برای آن پیدا کنند. یادگیری، جذب مطالب جدید و وسعت بخشیدن به محدوده های دانش از اهداف INTJ ها هستند. آنها از داشتن هیچگونه فکری نمی ترسند، زیرا می دانند قرار نیست همه ایده ها را به کار گرفت یا به همه آنها عمل کرد. آنها به طور طبیعی بین تئوری ها و سیستم های دانشی که به نظر ناهمخوان می آیند ارتباطاتی پیدا می کنند. آنها دوست دارند و در واقع باید، تصویر بزرگ تر راببینند.

INTJ ها برای منطق ارزش زیادی قائل هستند، هر چند اساسا از کارکرد شهودی خود انگیزه می گیرند. ایده ها، تصاویر ذهنی، افکار و بینش ها به طور خودبه خود وارد هوشیاری آنها می شود و فقط پس از آن است که این افراد می‌توانند با استفاده از کارکرد تفکری این موارد را درک کنند. روش آن‌ها در حل مساله این است که اجازه دهند ذهن شان به راحتی پرسه بزند. بینش آنها به آنها احساس قطعیت میدهد، و در نتیجه ممکن است کله شقی کنند. INTJ ها به واسطه خودآگاهی از اطلاعات جدید استقبال میکنند، با این حال قطعیتی کلام آنها ممکن است مانع از این شود که دیگران تلاش کنند با آنها بحث کنند یا اطلاعات جدیدی به آنها ارائه دهند. INTJ ها فارغ از شرایط علاقمند و قادر هستند از هر منبعی یاد بگیرند. آن‌ها همچنین تمایل دارند ایده‌های مختلف را بدون توجه به منبع آن‌ها مورد سؤال قرار دهند و به چالش بکشانند.

ویژگی های پشتیبان

 کارکرد تفکری، تحلیل منطقی لازم برای شکل و نظم دادن به ایده هایی را که توسط بینش درونی INTJ ها ایجاد شده است فراهم می کند. کارکرد تفکری به آنها کمک می کند چشم انداز های شان را نقد کنند. کارکرد تفکری به همراه کارکرد شهودی به فکر کردن آنها ساختار سیستمی می دهد و آنها از حل مسائل پیچیده لذت می برند. آنها جهان را از دیدگاه چند لایه می بینند، دیدگاهی که در آن همه چیز ممکن است درست تلقی شود. INTJ ها به صورت ذهنی سناریوهای احتمالی را در ذهن شان اجرا می کنند تا پیامدهای اقدامات عملی مختلف را تعیین کنند. آنها متخصص استراتژی های گوناگون هستند و تئوری را دوست دارند. آنها همچنین می خواهند کارها را به انجام برسانند. از نظر آنها ایده ها قرار است به کار گرفته شوند. از آنجا که INTJ ها به حقیقت ایده های شان اعتقاد دارند، با روحیه ای خستگی ناپذیر کار می کنند تا چیزی را که ممکن است به واقعیت تبدیل کنند 

 ارزش ها و انگیزه ها

 INTJ ها چالش را دوست دارند و به آن نیاز دارند. آنها اغلب نیاز شدیدی به دست یابی به اهداف و موفقیت دارند. این افراد برای این که انگیزه داشته باشند لازم است کارآمد باشند و اغلب برای خود استانداردهای بالایی تعیین می کنند. آن‌ها می توانند رفتار و عملکرد خودشان را نقد کنند و همیشه با هدف بهبود، اعمال خودشان را تحلیل می کنند.  تفاوتی نمی‌کند در سرکار باشند یا در حال بازی و تفریح، با داشتن انتظارات بالایی از خودشان، آنها ممکن است در مورد خطاها یا ایرادها، و عدم توانمندی خود یا سیستم و دیگران بسیار ناشکیبا باشند.

INTJها به طرزی استثنایی و غیر معمول نیاز شدیدی به استقلال دارند آنها نیاز به مسئله ای برای حل کردن و پروژه ای برای تکمیل کردن دارند و دوست ندارند زیاد به آنها امر و نهی شود. INTJ ها صاحبان قدرت و سلسله مراتب را درک می کنند و گاهی اوقات آنها را ضروری می دانند، اما نسبت به اقدامات هر کسی که در سلسله مراتب در جایگاهی بالاتر قرار دارد مشکوک بوده و تمایل دارند آن را به چالش بکشند و در آن تردید ایجاد کنند. این افراد برای دیگران، نه به خاطر موقعیت آنها بلکه به خاطر توانمندی شان و همچنین فهم و درک شان، ارزش قائل هستند. وقتی INTJ ها از بینش شان مطمئن باشند، سیستم و قوانین را نادیده می‌گیرند.

یادگیری و کار

 پیش بینی آینده، کشف روند اوضاع و درگیر شدن در برنامه ریزی دراز مدت اغلب حیطه های مورد علاقه INTJ هاست که در آن دارای مهارت هستند. آنها اغلب افکار و بینش هایشان را نزد خودشان نگه می دارند، مگر این که در میان گذاشتن نظرات با دیگران برای محقق کردن چشم انداز شان ضروری باشد. برای INTJها درک افراد مهم تر از کنترل آن‌هاست با این حال آنها می توانند در صورت نیاز عملا دیگران را هدایت کنند. قدرت اراده برای آنها بسیار مهم است و بر این باورند که با به کار اراده می توانند به اهداف شان دست پیدا کنند.

INTJ ها اغلب به پیگیری‌های علمی و مباحث نظری علاقه دارند، اما ممکن است و به هر حیطه دیگری که در آن تفکر گسترده ضروری باشد علاقه‌مند باشند. در صورت داشتن علایق آکادمیک، این افراد می‌توانند اساتید یا پژوهشگرانی عالی شوند. در صورتی که به کسب و کار علاقمند باشند، با وجود توجهی که به سیستم‌ها و بهبود دارند، می توان آنها را در پست‌های مدیریتی و برنامه ریزی یافت. کارکرد شهودی به طرز فکر آنها یک پویندگی فلسفی و هنری می دهد. INTJ ها ممکن است در واقع به فلسفه و هنر علاقه خاص داشته باشند. آنها انگیزه دارند که خلاق باشند، تفاوتی نمی کند که حیطه علاقه آنها چه باشد. هنگامی که یک سیستم را توسعه داده و اجرا میکنند، روال یکسان کار آنها را خسته می کند و آنها یا باید سیستم را تغییر دهند یا به چیز جدیدی روی بیاورند.

روابط

 INTJ ها در روابط شان اغلب آرام و محتاط هستند و معمولا اعتماد به نفس همراه با خونسردی را از خود بروز می دهند. در کل، چهره بیرونی آنها کنترل شده است و چیز کمی از آنها به بیرون درز پیدا می کند؛ در نتیجه ممکن است از لحاظ روابط بین فردی سرد و بی روح به نظر آیند و تصور شود که از دیگران فاصله می گیرند. از آنجا که آنها اغلب تمایل دارند تحلیل گر باشند و به طور طبیعی دوست دارند انتقاد کنند ممکن است در ظاهر چالش برانگیز و بی احساس تصور شوند. آنها ممکن است عملا فراموش کنند که به کارکرد احساسی و مسائل مربوط به روابط توجه کافی داشته باشند، و در موقع لازم قدردانی و همدردی شان نسبت به دیگران را ابراز نکنند. در هر حال، INTJ ها معمولا بسیار بیشتر از آنچه در ظاهر می رسد خوش برخورد و پذیرا هستند.

رشد

 توسعه کارکرد تفکری برون ریز، ابزاری برای نقد بینش ایده های INTJ ها به آنها می دهد. در غیر این صورت، این افراد ممکن است در تله چشم انداز احتمالات شان گیر کنند و به هیچ طريق نتوانند تعیین کنند کدام گزینه و ایده بهترین است. INTJ ها در معرض این خطر قرار ا دارند که بیش از حد با تفکر و تأمل و یا موشکافی درباره ایده ها درگیر شوند طوری که نتوانند دست به اقدام بزنند. توسعه کارکرد تفکری و همچنین کارکرد حسی، به آنها کمک خواهد کرد از افتادن در این دام پرهیز نمایند و راه هایی برای عملیاتی کردن ایده های شان پیدا کنند. آنها همچنین می توانند از یادگیری نحوه قدردانی از دیگران و همچنین توجه به چیزهایی که خودشان یا دیگران احساس می کنند، بهره ببرند.

تحت فشار، INTJ ها ممکن است بیش از حد ساختارمند شوند و توانایی نشان دادن واکنش انعطاف پذیر به جهان خارج را از دست بدهند. آنها ممکن است به واسطه توانایی شان در داشتن دیدگاه چندگانه نسبت به مسائل فلج شوند و در مراحل برنامه ریزی گیج شوند و به دنبال برنامه ای بی عیب و نقص باشند. در نتیجه، برنامه های آنها ممکن است هرگز عملی نشود. زیر فشار روحی- روانی شدید، INTJ ها ممکن است به جزئیات عادی، بی اهمیت و بی‌ربط بیش از حد وسواس پیدا کنند. آن‌ها همچنین ممکن است بیش از حد درگیر تجربیات فیزیکی شوند (مثلا بیش از حد ورزش کنند) یا از تجربیات فیزیکی غافل شوند (مثلا بیش از حد کم غذا شوند).

منبع: 

تیپ شخصیتی شما

 اثری از: چارلز مارتین

مترجم: سید مرتضی نظری