ESTJ

نگهبان

تفکری برون ریز با حسی درون ریز

واژگان کلیدی

سازمان دهنده فعال، منطقی، مدعی، متمرکز بر واقعیات، مصمم، عملگرا، توجه به محور، تحلیل گرا، نظام مند، ملموس، انتقادی، مسئولیت پذیر، دارای شعور اجتماعی

ESTJ ها در یک نگاه

 افراد دارای تیپ شخصیتی ESTJ می‌خواهند به طرزی فعال تحلیل کنند و با قاطعیت به رویدادها، افراد و چیزهایی که در جهان خارج وجود دارند نظم و ترتیب منطقی بدهند. ESTJ ها هر چیزی را که وارد قلمروی آنها شود سازماندهی می‌کنند و با انرژی کارها را برنامه ریزی کرده و تکمیل می‌کنند به نحوی که می‌توانند بلافاصله پس از انجام یک کار به کار بعدی بپردازند. آن‌ها خیلی صریح، تحلیل گر و نظام مند هستند زیرا روی انجام کار متمرکز می‌شوند و نتیجه - محور هستند. کارکرد حسی آن‌ها تفکرشان را به سمت اطلاعات واقعی و واقعیات جاری سوق می‌دهد و در نتیجه به تفکر‌شان ویژگی عمل‌گرایی می‌دهند. ESTJ ها مسئولیت‌های‌شان را جدی می‌گیرند و اعتقاد دارند دیگران نیز باید همین طور عمل کنند.

مشاغل پیشنهادی

مشاغل پیشنهادی گروه ESTJ

مشاغل گروه فروش و خدمات

کارشناس و کارگزار بیمه، مأمور بیمه، فروشنده،آشپز،معلم

افسر ارتش، پلیس، نگهبان،ناخدای کشتی، خلبان هواپیما

مهندس پرواز، بازرس، مدیر هتل

مشاغل گروه تکنولوژی و فنی

مهندس، تحلیلگر نرم افزار، مسؤول شبکه، حسابرس، حسابدار

مشاغل گروه مدیریتی

مدیر ارشد، مدیر پروژه، سرپرست کارخانه، مدیر بانک اطلاعاتی، مدیر شبکه های کامپیوتری، رئیس پلیس،رئیس بانک، مشاور مدیریت، مدیر خرید و تدارکات، مدیر تولید

مشاغل گروه حرفه‌ای

پزشک، دندانپزشک، داروساز، واسطه اوراق بهادار

قاضی،وکیل و حقوقدان، مهندس برق،مهندس مکانیک

مهندس مواد، مدرس دروس فنی و حرفه ای، مدیر مدرسه

ویژگی‌های اصلی

 برای ESTJ ها، منطق و تحلیل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آن‌ها بر این اعتقادند که جهان خارج باید معنا داشته باشد و حتما خواهد داشت. آن‌ها تلاش می‌کنند به جهان بیرون نظم و ترتیبی منطقی بدهند. ESTJها بر این عقیده‌اند که رفتار باید منطقی باشد و تلاش می‌کنند رفتار خودشان را به واسطه‌ی اصولی سخت گیرانه کنترل کنند. آن‌ها نیاز شدیدی به سازماندهی واقعیات، پروژه‌ها، رویدادها یا افراد در محدوده نفوذشان دارند. از آنجا که آن‌ها عاشق عمل کردن هستند، سازماندهی آن‌ها ویژگی پویایی است. تصمیم‌گیری‌ها برای ESTJ حیاتی است و حل و فصل مسائل احساس خوبی در آنها ایجاد می کند. آن‌هاتر می‌دهند مطمئن باشند و اشتباه کنند اما مردد نباشند.

ESTJ ها به راحتی استانداردهای شخصی شان را در مورد این که چه چیزی صحیح و درست است در محیط پیرامون شان به کار می‌برند. آن‌ها کمک کارکرد تفکری برون‌ریز‌شان، آزادانه هر کسی یا هر چیزی را استانداردهای شان همخوانی نداشته باشد، نقد می‌کنند. البته آن‌ها تنها با این هدف این کار را انجام می‌دهند که دوباره افراد و روندها را به نظم منطق طبیعی اولیه شان برگردانند. ESTJ ها به این دلیل استانداردها و شاخه‌ها را در مورد خودشان و دیگران به کار می‌برند که کارایی و کارآمدی را افزایش دهند، دو موردی که ارزش والایی برای آن‌ها دارد. آن‌ها علاقمندند که بر دیگران نظارت کنند تا اطمینان حاصل کنند اهداف محقق می شوند؛ چه این اهداف، اهداف اجتماع باشند، چه اهداف سازمان، کسب و کار، خانواده یا گروه.

ویژگی های پشتیبان

 کارکرد حسی باعث جهت گیری ESTJ ها به سمت زمان حال و واقعیات می‌شود. بنابراین طرز فکر آن‌ها هم منطقی و هم عمل‌گراست. ترجيح آن‌ها برای کارکرد حسی به آن‌ها رویکردی عملی‌تر به زندگی می‌دهد، طوری که توجه بیشتری به کاربرد ایده ها و مسائل خواهند داشت. کارکرد حسی باعث می‌شود ESTJها از وقایع جدید بیشتر استقبال کنند و بدین ترتیب از کارکرد تفکری غالب آن‌ها حمایت می‌کند، اما انگیزه اصلی آن‌ها همچنان علاقه به تحلیل و درک معنای منطقی امور است.

ارزش ها و انگیزه ها

 اگر ESTJها شعاری داشته باشند، آن شعار این خواهد بود: «فقط کار را انجام بده و آن را خوب انجام بده.» آنها احترام زیادی برای نتیجه قائل هستند و حتما هم به آن می رسند. ESTJ ها اغلب افرادی کوشا هستند که وجدان کاری بالایی دارند. آن‌‎ها برای عمل به وظیفه ارزش زیادی قائل اند و اگر کاری را عهده دار شوند، حتما آن را انجام می‌دهند. مهم‌تر از همه این که ESTJ ها مسئولیت پذیرند. آن‌ها نه تنها آمادگي

مسئولیت پذیری دارند، بلکه باید مسئولیت بپذیرند. پاسخگو بودن برای ما اهمیت زیادی دارد، هم در مورد خودشان و هم در مورد دیگران. هنگامی که در راستای تکمیل پروژه‌ای اقدام کرده و پیش می‌روند، اغلب روی کار متمرکز هستند و کمتر به افراد توجه دارند.

توانمندی، هم در مورد خودشان و هم در مورد دیگران، چیزی است که آن‌ها به آن بها می دهند. این افراد که واقع‌گرا و دقیق هستند، با توجه به جزئیات کار، پروژه‌ها را به ثمر می‌رسانند. اطلاعات واقعی و آمار و ارقام به آن‌ها می‌فهماند که آیا پروژه رضایت بخش بوده است یا نه.

ESTJها تا حدود زیادی استخوان بندی جامعه را تشکیل می دهند. از نظر آن‌ها ساختارهای اجتماعی همچون چسبی عمل می کند که باعث تثبیت تمدن می‌شود. بنابراین، آن‌ها به اهداف و انتظارات سازمان و اجتماع اهمیت زیادی می‌دهند و تلاش می‌کنند به تعهدات و وظایف شان در قبال این گروه ها عمل کنند. آن‌ها ستون‌های اجتماع هستند و برای قانون و نظم اجتماعی احترام قائل اند. ESTJها افرادی با پشتکار هستند. ناگفته پیداست که آن‌ها تمایل دارند سنت ها را حفظ کنند. برای مثال، آن‌ها به تعطیلات و جشن تولدها توجه خاص دارند و آن‌ها را جشن می‌گیرند. ESTJ ها نیاز به تداوم و استمرار در زندگی را به رسمیت می‌شناسند و بنابراین اغلب برای ثبات و امنیت ارزش خاصی قائل‌اند. به واسطه عملگرایی‌شان آن‌ها بر این عقیده‌اند که اگر چیزی قبلا جواب داده است، در این صورت لازم نیست آن را تغییر دهند. 

یادگیری و کار

 ESTJ ها کارکرد سنتی و پایدارکننده تعلیم و تربیت را به رسمیت می‌شناسند. با این حال برای ESTJ ها لازم است یادگیری و تحصیل علم اهداف کاربردی و حرفه ای مشخصی را محقق کند. آن‌ها وقتی خود را به هدف آموزشی کاربردی مشخصی متعهد بدانند، آن هدف را با تمرکز بر اقدامات منطقی به صورت فعال دنبال می‌کنند، تمرکزی که در همه تلاش‌های‌شان حضور دارد.

در رابطه با زندگی کاری، ESTJها به سمت مدیریت و سایر پست های اجرایی و رهبری کشیده می‌شوند. به واسطه حس اطمینانی که کارکرد تفکری برون ریز به آن‌ها اعطا می‌کند، آن‌ها بسیار مشتاق هستند که اوضاع را هدایت کنند و با قاطعیت کارها را انجام دهند؛ آن‌ها بسیار نتیجه به محور هستند. ESTJ ها اغلب به سلسله مراتب، مواضع قدرت و صاحبان قدرت توجه زیادی دارند. موقعیت افراد در نزد آن‌ها به خاطر پشتکار و اقدامات مسئولانه ارزش پیدا می‌کند و از نظر آنها اگر کسی مسئولیت‌ها و وظایفش را به طور کامل انجام داده است، باید به او احترام گذاشت.

ESTJ ها اغلب در هر حیطه ای که باشند به سمت مسئول ارتقاء پیدا می‌کنند. آن‌ها اغلب در کسب و کار، بانکداری، ساخت و ساز، ارتش، سیاست و همچنین در بسیاری از حیطه‌هایی که در آن‌ها کارآمدی عملی، تحلیل و اقدام مسئولانه لازم است یافت می شوند.

روابط

ESTJها در تعاملات شان با دیگران معمولاً بسیار جدی و منطقی هستند. آن‌ها دارای اعتماد به نفس، رک و عموما قاطع هستند. از آنجا که ESTJ ها به دنبال وضوح و پرهیز از ابهام هستند و چون کارکرد تفکری غالب آن‌ها حس قطعیت خاصی در استدلال‌ها و نتیجه‌گیری‌های‌شان به آن‌ها می‌دهد، معمولاً در دستور دادن برای انجام کارها بسیار راحت هستند. این سبک می‌تواند در تجارت مؤثر باشد، اما در زندگی شخصی آثار مخربی دارد. به نظر ESTJ ها بسیار ضروری است که با افراد منصفانه برخورد شود اما از طرفی قطعیت آن‌ها در باره این که چه چیزی درست است می تواند به تصمیم‌گیری برای دیگران منجر شود. از آنجا که آن‌ها در گوش دادن به دیدگاه‌ها و نظراتی که مخالف نظر خودشان است مشکل دارند، گاهی این احتمال وجود دارد که از نظر دیگران مستبد و خودکامه تلقی شوند.

رشد

 بدون توسعه کارکرد حسی درون ریز، ESTJ ها ممکن است برای جمع بندی عجله کنند و بیش از حد سریع تصمیم گیری کنند، بدون این که اطلاعات واقعی را جمع آوری نمایند. در نتیجه، آن‌ها ممکن است به نظر غير منعطف بیایند و این که پذیرای ورودی جدید نیستند و در کل بیش از حد علاقه‌مند به تصمیم‌گیری فوری فقط به خاطر حل و فصل اوضاع هستند. توسعه‌ی کارکرد حسی به آن‌ها کمک خواهد کرد از اطلاعات جدید استقبال کنند و از این تله‌ها اجتناب کنند. همچنین، توسعه‌ی کارکرد شهودی، به آن‌ها کمک خواهد کرد پیامدهای دراز مدت برخی از تصمیماتی که می‌گیرند را درک کنند. به خاطر جهت گیری فعالیت - محور شان و انگیزه زیادشان به افزایش کارآمدی، ESTJ ها ممکن است در انجام کارها به عامل انسانی بی توجه باشند. بنابراین، آن‌ها ممکن است از نظر دیگران انتقادی و عجول به نظر آیند. توسعه‌ی کارکرد احساسی به آن‌ها کمک خواهد کرد نه فقط توجه به چیزی که از نظر آن‌ها اهمیت دارد، بلکه توجه به احساسات و نیازهای دیگران را نیز در نظر بگیرند.

تحت فشار روحی- روانی، ESTJ ها ممکن است هم در مورد خودشان و هم در مورد دیگران بیش از حد انتقادی شوند. آن‌ها ممکن است احساس کنند دیگران آن‌ها با تلاش آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند، یا اینکه اظهارنظرهای بی غرض دیگران را حمله شخصی تصور کنند. تحت استرس زیاد، ESTJها ممکن است عصبانی و کنترل‌گر شوند، و بدون توجه به پیامدهای انسانی، به دیگران دستور بدهند. در حالت افراطی و در تضاد با سبک خوش معاشرت و قاطع شان، آن‌ها ممکن است احساس کنند گیر افتاده و تنها هستند و حتی ممکن است به طرزی غیر منطقی انفجار عواطف را تجربه کنند.

منبع: 

تیپ شخصیتی شما

 اثری از: چارلز مارتین

مترجم: سید مرتضی نظری