ISFJ

مدافع

حسی درون ریز با احساسی برون ریز 

واژگان کلیدی

 گرم و آرام، علاقمند به اطلاعات واقعی، دارای حس همدردی، علاقمند به جزئیات، قابل اطمینان، سازمان یافته، تکمیل کننده کار، با پشتکار، نظام مند، محافظه کار، واقع بین، بامحبت، عملگرا، دارای ثبات، یاری رسان

ISFJ ها در یک نگاه

 افراد دارای تیپ شخصیتی ISFJ احساس مسئولیتی شخصی برای انجام کارهایی که باید اینجا و اکنون انجام شود دارند. آنها بسیار نگران رفاه و آسایش دیگران هستند و هنگامی در بهترین حالت شان هستند که کارهایی ملموس در پشت صحنه انجام دهند، که به طرزی محسوس روی دیگران تاثیر می گذارد. واقع گرایی، توانایی سازماندهی و تسلط آنها روی اطلاعات واقعی باعث می شود توجه کاملی روی انجام و تکمیل کارها داشته باشند. ISFJ ها در همه کارهایی که انجام می دهند حال و هوایی صمیمی، آرام، با محبت و قابل اعتماد دارند. آنها کارشان را جدی می گیرند و بر این عقیده هستند که دیگران نیز باید همین طور عمل کنند.

مشاغل پیشنهادی

مشاغل پیشنهادی گروه ISFJ

مشاغل گروه مراقبتهای درمانی و بهداشتی

پزشک، چشم پزشک، دندانپزشک، پرستار، فیزیوتراپ، متخصص تغذیه، داروساز، دامپزشک، ماساژ درمانگر، متخصص بیولوژی، متخصص رادیولوژی، گیاه شناس

مشاغل گروه آموزشی و خدمات اجتماعی

معلم دبستان، معلم کودکان خاص، مربی مهد کودک، مدیر مهد کودک، مدیر مدرسه، مربی ورزشی، کتابدار، مددکار اجتماعی، مورخ، کشاورز

مشاغل گروه تجارت و خدمات

منشی، مسؤول دفتر، مسؤول خدمات مشتریان، دفتردار

، مسؤول بایگانی

مشاغل گروه فنی و خلاق

طراح داخلی، برقکار، خرده فروش، هنرمند، نقاش، موسیقیدان، جواهر ساز

ویژگی های اصلی

 ISFJ ها مشاهده گران آرام و واقع بین محیط شان هستند. آنها به طور طبیعی به جزئیات ملموس توجه می کنند و حافظه خوبی برای به خاطر سپاری این جزئیات دارند. ISFJها به تجربه خودشان اعتماد دارند. همچنان که تجربیات عملی زندگی را به دست می آورند، از کارکرد حسی شان استفاده می کنند تا داده ها را پردازش کرده و برای استفاده بعدی ذخیره کنند. ISFJ ها معمولا مقدار عظیمی از اطلاعات را در ذهن شان ذخیره دارند و تسلط خیره کننده ای روی اطلاعات واقعی دارند. آنها اغلب در به خاطر آوردن یک مکالمه یا رویداد گذشته، حافظه خوبی برای آنچه دقیقا گفته با انجام شده، دارند. آن‌ها دوست دارند افراد در صحبت های شان دقیق باشند، همانگونه که خودشان نیز این گونه هستند.

ISFJها اغلب افرادی قاطع، مطمئن و عمل گرا هستند. آن‌ها کار با انجام دادن یاد می‌گیرند و هرگز تا چیزی را با چشم خود نبینند آن را باور نمی‌کنند. آن‌ها علاقه‌ی کمتری به مسائل انتزاعی دارند و بیشتر به چیزهایی علاقه‌مند هستند که جنبه‌ی کاربردی داشته و بتوان از آن استفاده عملی کرد. اما در رویکردشان نسبت به زندگی افرادی واقع بین و عمل گرا هستند واغلب از شعور اجتماعی بالایی برخوردارند.

ویژگی های پشتیبان

 کارکرد احساسی به تجربه افراد ISFJ نظم، ترتیب و ساختار می دهد و عمل گرایی آنها را درون بافتی انسانی قرار می دهد. آنها بر اساس ارزش های مرتبط با دیگران و با توجه به پیامدهای انسانی تصمیم گیری می کنند و در همان حال از طریق کار کرد حسی اطمینان حاصل می کنند که تصمیمات شان بر پایه تجربه شخصی انجام می گیرد.

هماهنگی در روابط یک ارزش مهم و اساسی برای ISFJ ها است. کارکرد احساسی به آنها حس روشنی نسبت به امور صحیح و غلط داده ونیز توجه عمیقی به رفاه و آسایش عمومی می دهد. این افراد دوست دارند اقدامات شان به نفع دیگران باشد و اغلب آرام و بی صدا محبت را از خود ساطع می کنند. ISFJ ها در پایین ترین حد ترجیح می دهند که اعمال شان به هیچ کس هیچ ضرری نرساند. با این که از درگیری پرهیز می کنند، اما چنانچه باور کنند کسی که برای شان مهم است احتمالا قرار است آسیب ببیند، با دیگران برخورد می کنند.

ارزش ها و انگیزه ها

 ISFJ ها خیلی جدی و شخصی مسئولیت می پذیرند. آنها وجدان کاری قوی دارند..» ISFJ ها با پشتکار و کامل کار می کنند؛ آنها خودشان را مسئول و متعهد می دانند تا کارها را به انجام برسانند. وقتی به کسی قول کاری را می دهند، حتما آن کار را انجام می دهند. از آنجا که ISFJ ها جدیت و پشتکار زیادی دارند، مشکل می توان حواس آنها را از کاری که خود انجامش متعهد می دانند پرت کرد.

ISFJ ها معمولا برای ساختار سازمانی، سلسله مراتب و امنیت احترام زیادی قائل هستند. آنها دوست دارند انتظارات مرتبط با کارشان را بدانند. ISFJ ها می توانند انگیزه لازم را برای کار شان پیدا کنند، موردی که به موفقیت آنها کمک می کند. زیرا وفاداری آنها، باعث می شود آنها تبدیل به حمایت کنندگان خستگی ناپذیر مأموریت شان شوند. آنها بخش عمده ای از ستون فقرات جامعه را تشکیل می دهند. ISFJ ها علاقه خاصی به ثبات دارند و ممکن است خود را محافظ تاریخ و سنت ها بدانند. تعطیلات، سالگردها و مراسم را پاس می دارند و احترام ویژه ای برای خاطرات، به خصوص خاطرات مربوط به افراد و روابط، قائل هستند. ناگفته پیداست که روابط خانوادگی برای ISFJ ها شامل ارتباطات عمیق، پایدار و با دوام است.

ISFJ ها دوست دارند آنچه را که جواب می دهد حفظ کنند. «اگر چیزی مؤثر است، چرا باید آن را عوض کرد؟» این نگرش برای ISFJ ها فضای ثبات ایجاد می کند، و دیگران اغلب در حضور آنها احساس راحتی و آرامش می کنند. از آنجا که این افراد اغلب از ایجاد روند منظم در کارشان و ادامه دادن آن لذت می برند، جاهایی که در آن قوانین دائم تغییر می کند برای آنها می تواند دلسرد و ناامیدکننده باشد. با این که ISFJ ها اغلب محافظه کار هستند، اما چنانچه شواهد روشنی مبنی بر ضرورت تغییر وجود داشته باشد، تمایل دارند تغییر کنند. به هر حال، آنها همیشه ذهن شان درگیر این است که نتیجه عملی و مؤثر باشد.

یادگیری و کار

ISFJ ها از حجم زیاد نظریات و مسائل انتزاعی و همچنین تحلیل های منطقی خسته و ناامید می شوند؛ علوم نظری دشوار اغلب برای آنها دلسرد کننده است. .ISFJها می‌توانند به طرزی حیرت انگیز بر اطلاعات واقعی فراوانی مسلط شوند.

ISFJها فرصت هایی برای تعامل با دیگران را دوست دارند و اغلب در حرفه هایی یافت می شوند که در آن می توانند دیگران را تربیت کنند یا به نیازهای فیزیکی، عاطفی و معنوی افراد توجه کنند. این افراد معمولا شنونده های خوبی هستند و ممکن است قرابت و نزدیکی خاصی با بچه ها داشته باشند. ISFJ ها اغلب در خدمات درمانی، شغل های مذهبی و آموزشی (به خصوص در سطح مدرسه) دیده می شوند. آنها در کسب و کار نیز یافت می شوند؛ جایی که عمل گرایی، سازماندهی و توجه آنها به نیازهای مشتریان می تواند باعث موفقیت های عظیم آنها شود. تمایل آنها به پذیرفتن مسئولیت می تواند به این منجر شود که در نقش های مدیریتی گماشته شوند، موقعیت هایی که آنها در آن به نیازهای افراد بسیار توجه خواهند کرد. با این حال، آنها ممکن است در واگذار کردن کارها به دیگران قدری مشکل داشته باشند.

روابط

 ISFJ ها در روابط شان همدردی می کنند، بسیار با ملاحظه هستند و دوست دارند احساس تعلق کنند. آنها ممکن است زیاد حرف نزنند و آرام و بی صدا اما صمیمی باشند. اما شما نباید اشتباه کنید زیرا روابط صمیمی برای ISFJ ها اهمیت فوق العاده ای دارد. آنها اگر کسی را دوست داشته باشند عمیقا به او وفادار خواهند بود. آنها معمولا عضو خوب و مؤثر یک تیم هستند و نیاز دارند به خاطر سهمی که در پیشبرد اهداف تیم دارند از آن‌ها تقدیر شود. ISFJ ها همچنین یک حس شوخ طبعی مخفی اما عجیبی دارند که از واکنش کاملا شخصی آنها به رویدادها نشأت می گیرد. آن‌ها ممکن است  شدیداً نسبت به انتقاد و عدم قدردانی از زحمات شان دلخور شوند.

 رشد

 توسعه کارکرد احساسی برون ریز به ISFJها کمک می‌کند بیشتر عمل - محور شده و در جهان خارج مؤثرتر و کارآمدتر شوند در غیر این صورت، آنها ممکن است کارشان به جایی برسد که در تصورات دنیای درون شان غوطه ور شده و در واکنش های منفی گیر بیفتند. توسعه‌ی کارکرد احساسی به آن‌ها کمک خواهد کرد تا نظم و ترتیب بیشتری در زندگی شان ایجاد شود زیرا به آنها کمک می کند تصمیم بگیرند دنبال کردن چه چیز یا چیزهایی مهم تر است. آنها به واسطه میل و علاقه شدیدشان به هماهنگی با دیگران، ممکن است نیازهای خودشان را ابراز و برآورده نکنند. ISFJ ها ممکن است به طرزی افراطی به احساس و باورهای دیگران واکنش نشان بدهند. آن‌ها می‌توانند از پیش قدم شدن و بیان روشن و صریح افکار و احساسات شان منفعت ببرند. توسعه‌ی کارکردهای شهودی و تفکری به آن‌ها کمک خواهد کرد نه تنها به طرز مناسبی سهم شان در پیشبرد اهداف را تخمین بزنند، بلکه همچنین پیامدهای دراز مدت اعمال‌شان را بیشتر تشخیص دهند و از راه های جدید انجام کارها بیشتر استقبال کنند.

تحت فشار روحی- روانی، ISFJ ها ممکن است سختگیر و لجباز شوند و کورکورانه از قوانین و مقررات پیروی کنند. اگر از زحمات آنها تقدیر نشود، ممکن است عقب بکشند و یا به روش هایی غیر سازنده شکایت و اعتراض کنند. آنها تحت فشار روحی- روانی شدید، ممکن است خستگی مفرط را تجربه کنند و تمام تنش ها را درون خودشان بریزند. در حالت افراطی، ISFJ ها ممکن است به طرزی استثنایی بدبين شوند و در حالی که در انتظار یک آینده هولناک هستند  و فقط احتمالات منفی را ببینند.

منبع: 

تیپ شخصیتی شما

 اثری از: چارلز مارتین

مترجم: سید مرتضی نظری