ENTJ

فرمانده

تفکری برون ریز و شهودی درون ریز 

واژگان کلیدی

 سازمان دهنده با انگیزه، برنامه ریز، متمرکز روی چشم انداز، نظام مند، صریح در بیان افکار و احساسات، انتقادی، منطقی، قاطع، شروع کننده، مفهومی، راهبردی سازمان یافته، به دنبال بهبود و دستیابی به اهداف

ENTJ ها در یک نگاه

 افراد دارای تیپ شخصیتی ENTJ می‌خواهند به صورت فعال تحلیل کرده و نظم منطقی را در جهان بیرون، یعنی در رویدادها، افراد و مسائل ایجاد کنند. ENTJها از داشتن مسئولیت و ساختن مدل‌های مفهومی که به عنوان نقشه برای اقدامات استراتژیک کاربرد دارند، لذت می‌برند. کارکرد شهودی، تفکر آن‌ها را به سمت آینده سوق می‌دهد و به تفکر آن‌ها ویژگی انتزاعی می‌دهد که به سمت موقعیت‌های پیچیده سوق داده می‌شود. آن‌ها سازمان دهندگانی دارای اعتماد به نفس، تحلیل گر و نوآور هستند و تلاش می‌کنند روی ایده‌ها و چالش‌های جدید دست به اقدام بزنند. ENTJها فعالانه دیگران را به پیگیری اهدافی که خودشان تعیین کرده‌اند هدایت می‌کنند. آن‌ها هم برای خودشان و هم برای دیگران استانداردهای سطح بالایی دارند.

ویژگی‌های اصلی برای ENTJها منطق و تحلیل اهمیت فوق العاده‌ای دارد. آن‌ها اعتقاد دارند جهان خارج باید معنا داشته باشد و حتما این گونه خواهد بود. آن‌ها تلاش می‌کنند نظم و ترتیبی منطقی در این جهان ایجاد کنند. ENTJها پرانرژی و قاطع هستند و عملاً به سمت جمع بندی در جهان خارج پیش می‌روند. این افراد ذاتاً علاقه دارند به سازمان‌ها و افراد درون سازمان‌ها فشار وارد بیاورند تا مؤثرتر و کارآمدتر باشند. آن‌ها از فعالیت‌های برنامه‌ریزی نشده بیزارند و تصمیم‌گیری، بخش مهمی از زندگی آنهاست. این که بتوانند مسائل را حل و فصل کنند احساس خوبی به آن‌ها می‌دهد. آن‌ها ترجیح می‌دهند مطمئن باشند و اشتباه کنند تا این که مردد باشند.

ENTJ ها درباره این که چه چیز صحیح و چه چیز غلط و چه رفتاری است و چه رفتاری نادرست است، استانداردهای روشنی دارند. آن‌ها

معمولاً در نقد آنچه پیرامون شان می‌گذرد بسیار رک و صادق هستند. آن‌ها به طور ذاتی افرادی شکاک هستند و خود به خود هر چیزی را که در گستره دید یا فهم آن‌ها می‌آید نقد می کنند. ENTJ ها با حس قطعیتی که دارند به طرزی جدی علاقه‌مند به پذیرفتن مسئولیت هستند و بلافاصله اقدام می‌کنند تا در بحران نظم به وجود آورند. آن‌ها بسیار با نفوذ و قدرتمند هستند او به واسطه‌ی ایده‌ها به هیجان می‌آیند و مشتاقانه تلاش می‌کنند کاربردهایی برای یک ایده پیدا کنند.

مشاغل پیشنهادی

مشاغل پیشنهادی گروه ENTJ

مشاغل گروه تجارت و بازرگانی

مدیر ارشد، مدیر داخلی، مدیر فروش، مدیر بازاریابی

مشاور مدیریت، مدیر پروژه، مدیر برنامه، مدیر تبلیغات، مدیر دانشگاه و دانشکده، مدیر رستوران، مدیر هتل، مدیر خرده فروشی، کارگردان تئاتر

مشاغل گروه مالی

مدیر مالی، اقتصاددان،واسطه اوراق بهادار، بورس و سهام

تحلیلگر اقتصادی، سرمایه گذار

مشاغل گروه مشاوره و آموزش

مشاور تجاری، مشاور مدیریت، مشاور تحصیلی، مشاور شغلی، مشاور امور سیاسی، معاون حقوقی،استاد دانشگاه

مشاغل گروه حرفه‌ای

وکیل، قاضی، روانشناس، روانپزشک، مهندس شیمی

مهندس پزشکی، کارشناس امور سیاسی، مهندس محیط زیست، پاتولوژیست، خلبان

مشاغل گروه تکنولوژی

مدیر پروژه، کارشناس و مدیر شبکه، کارشناس و مدیر بانکهای اطلاعاتی، تحلیلگر سیستم‌ها

ویژگی‌های پشتیبان

 کارکرد شهودی، جهت گیری ENTJ ها را به سمت معانی در پس وقایع، الگوها و تصویر بزرگتر می‌برد. بنابراین تفکر آن‌ها هم منطقی و هم انتزاعی است. جهت‌گیری کارکرد شهودی آن‌ها به سمت احتمالات همچنین باعث می‌شود کارکرد تفکری آن‌ها خلاق و مبتنی بر آینده باشد. کارکرد شهودی، پشتیبان کارکرد غالب تفکری می‌شود، زیرا باعث می‌شود ENTJ ها از اطلاعات و همچنین احتمالات جدید استقبال کنند. اما انگیزه غالب برای آن‌ها همچنان تحلیل و پیدا کردن معنای منطقی مسائل است. 

ارزش ها و انگیزه ها

 ENTJ ها دوست دارند از نبوغ شان در حل مسئله و پرداختن به چالش ها استفاده کنند. با وجود علاقه‌شان به مدل‌های ذهنی، تمایل آن‌ها به جمع بندی در جهان خارج اغلب باعث می‌شود آن‌ها عمل‌گرا شوند. مهم‌تر از همه، ENTJ ها می‌خواهند «کار آمد» باشند و دوست دارند آن را به نمایش بگذارند. آن‌ها می‌خواهند جهان را به طرزی بهینه و با برنامه مدیریت کنند، اما ممکن است خودشان نتوانند روندهای یکنواخت و روزمرگی را تحمل کنند و احتمالاً ترجیح می‌دهند پیگیری برنامه‌ها و طرح‌ها را به دیگران بسپارند.

با این که قوانین ممکن است از نظر ENTJ ها جزء ضروریات باشد، بدبینی ذاتی آن‌ها اجازه نخواهد داد از ساختارها بدون تردید و تشکیک وار کردن به آن‌ها پیروی کنند و اگر راه بهتری پیدا کنند - موردی که اغلب اتفاق می‌افتد - راه شان به سمت رأس سلسله مراتب را پیدا می‌کنند تا بتوانند قوانین را مجددا تعریف کنند. ENTJها عمیقاً برای توانمندی و هوش ارزش قائل هستند، چه در مورد خودشان و چه در مورد دیگران. آن‌ها اهداف سطح بالایی تعیین می‌کنند و به طور مرتب تلاش می‌کنند دستاوردهای خود را در حد استانداردهای بالا و گاهی اوقات بیش از حد بالا نگه دارند. ENTJ ها برای موفقیت ارزش قائل‌اند و دوست دارند به خاطر کارها و دستاوردهای شان شناخته شوند. آن‌ها شدیدا به قدرت اراده اعتقاد دارند و تصورشان بر این است که با کاربرد صحیح قدرت اراده، هر چیزی را می‌توانند به دست آورند. ENTJها عميقاً برای استقلال ارزش قائل‌اند و اغلب نسبت به مقوله های جایگاه و قدرت حساس و آگاه هستند.

یادگیری و کار

 ENTJ ها از لحاظ فکری کنجکاو هستند و عاشق بررسی ایده‌های جدید هستند. آن‌ها همچنین برنامه‌ریزان و سازندگانی پرانرژی هستند و خودشان را به راحتی در آینده تصور می‌کنند. ENTJ ها که متفکرانی پیچیده و انتقادی هستند، به طور ذاتی ایرادهای منطقی و عدم همخوانی ها را در آنچه گفته یا انجام می‌شود پیدا می‌کنند و به راحتی آنچه را که احتمالاً در یک برنامه جواب خواهد داد یا جواب نخواهد داد تحلیل می‌کنند. ENTJها به صورت راهبردی گزینه‌های مختلف و نتایج احتمالی را تحلیل می‌کنند و اعتقاد دارند و به راحتی دیگران را نیز متقاعد می‌کنند که وسیله انجام آن کار را نیز دارند که باعث شوند آینده هم اکنون اتفاق بیفتد. حقیقت این است که آن‌ها معمولاً کاری می‌کنند که این اتفاق بیفتد؛ آن‌ها هدفی را تعیین می‌کنند و سپس به هر قیمتی به آن دست پیدا می‌کنند.

ENTJ ها اغلب در زمینه هایی همچون علوم پایه، فناوری و همچنین بشر، مسائل حقوقی، تجارت و ارتش یافت می‌شوند. تفاوتی نمی‌کند از فعالیت آن‌ها چه باشد، آن‌ها عموماً در سمت‌های اجرایی، مدیریتی و رهبری دیده می شوند.

روابط

 ENTJها معمولاً در تعاملات شان با دیگران بسیار رک و رو راست هستند. آن‌ها اعتماد به نفس دارند و حرف‌شان را می‌زنند. این افراد می‌توانند موضعی مشخص در بحث اتخاذ کنند و حتی با وجود مخالفت‌های موجود موضع‌شان را حفظ کنند. ENTJها خود را به قوانین و انتظاراتی که از طرف دیگران تحمیل می‌شود محدود نمی‌دانند. جالب است که آن‌ها بسیار مشتاق هستند که برای دیگران تصمیم‌گیری کنند، یا ممکن است این طور به نظر برسند. اگر گاهی اوقات به نظر می‌رسد که این افراد خودشان را خیلی قبول دارند، فقط به این خاطر است که از درستی تحلیل های منطقی و با بصیرت‌شان مطمئن هستند و تمایل دارند این طمینان را به صورت بیرونی ابراز کنند. ENTJها عميقاً برای عدالت ارزش قائل هستند و از نظر آن‌ها بسیار ضروری است که با همه عادلانه و منصفانه برخورد شود. با این حال، در تلاش برای این که عادل و منصف باشند ممکن است به نظر سرد، بی احساس او به دور از ملاحظات انسانی به نظر برسند. در حالت افراطی، آن‌ها ممکن است مغرور، انتقادی و جنجالی به نظر برسند و حتی به واسطه انگیزه های بالا و قاطع بودن شان دیگران را کلافه کنند. ENTJها ممکن است گاه و بی‌گاه عملاً نسبت به مقوله‌های بین فردی و نیازهای دیگران بی توجه شوند و حساسیت لازم را نداشته باشند؛ به خصوص به نیاز دیگران برای به رسمیت شناخته شدن و تشکر و قدردانی.

رشد

 بدون توسعه‌ی کارکرد شهودی درون ریز، ENTJ ها ممکن است برای جمع بندی عجله کنند و تصمیماتی بگیرند، بدون این که اطلاعات کافی جمع آوری کرده و گزینه‌های احتمالی را بررسی کنند. بنابراین، آن‌ها ممکن است قدری غیر منعطف و نسبت به اطلاعات جدید بسته به نظر آیند. توسعه‌ی کارکرد شهودی به آن‌ها کمک خواهد کرد از اطلاعات جدید استقبال کنند. از آنجا که ENTJها از این که بخواهند عیناً بر اساس یک برنامه کار کنند خسته و دلزده می‌شوند، توسعه‌ی کارکرد حسی به آن‌ها کمک خواهد کرد جزئیات ضروری برای تبدیل برنامه‌ها به واقعیت را بپذیرند. توسعه‌ی کارکرد احساسی به روش‌های مختلفی به ENTJها سود می‌رساند، از جمله این که به آن‌ها کمک می‌کند عدم توانمندی با کارآمدی دیگران و خودشان را بهتر پذیرا شوند. چنین توسعه‌ای همچنین به آن‌ها کمک خواهد کرد به جنبه‌های انسانی موقعیت‌ها، از جمله احساسات خودشان و دیگران، توجه بیشتری کنند.

تحت استرس، ENTJ ها ممکن است بیش از حد نسبت به خودشان و دیگران انتقادی شوند. آن‌ها همچنین ممکن است بدون این که به پیامدها یا تأثيرات رفتارشان بر دیگران توجه داشته باشند، عصبانی و کنترل‌گر شده و به دیگران دستور دهند. تحت استرس زیاد و متفاوت از سبک معمول فعال و منطقی‌شان، آن‌ها ممکن است احساس کنند گیر افتاده و تنها هستند و بیش از حد احساسات خود را بروز دهند. یا حتی ممکن است اظهارنظرات بدون غرض دیگران را حملات شخصی بدانند.

منبع: 

تیپ شخصیتی شما

 اثری از: چارلز مارتین

مترجم: سید مرتضی نظری