ENFP

الهام بخش

شهودی برون ریز و احساسی درون ریز

واژگان کلیدی

مشتاق، دارای تخیل قوی، پرانرژی، خلاق، گرم و صمیمی، آینده‌نگر، فردمحور، بابصیرت، بامحبت، مثبت‌اندیش، متمرکز روی احتمالات، صریح، به دنبال چیزهای جدید، خودانگیخته، شوخ

ENFP ها در یک نگاه

 افراد دارای تیپ شخصیتی ENFP توجهی مشتاقانه به احتمالات جهان خارج دارند. آن‌ها به واسطه‌ی درگیری فعالانه با هر چیز جدید به هیجان می‌آیند، چه این چیزها ایده ای جدید باشد و چه افراد یا فعالیت‌های جدید. آن‌ها مشتاقانه به دنبال تغییر هستند و دارای تخیل قوى و فرد محورند. ENFPها به دنبال معنای پشت واقعیات هستند، دیدگاه‌های جدیدی ایجاد می‌کنند، با احتمالات آینده به وجد می‌آیند و به طرزی خوش بینانه دیگران را درگیر رؤیاپردازی‌های‌شان می‌کنند. جهت‌گیری آن‌ها به سمت آینده همراه با علاقه شدید آن‌ها به انسان‌ها، اغلب خود را به صورت علاقه به استعدادهای بالقوه دیگران نشان می‌دهد. ENFP ها عموماً افرادی پرانرژی، خلاق و شوخ هستند که زندگی خودانگیخته و انطباق پذیری دارند.

مشاغل پیشنهادی

مشاغل پیشنهادی گروه ENFP

مشاغل گروه خلاق

روزنامه نگار و خبرنگار،سردبیر،گزارشگر،کارگردان،تهیه کننده، فیلمساز مستند، بازیگر،آهنگساز، نقاش،طراح داخلی،

طراح مد و لباس،گرافیست، ناشر

مشاغل گروه بازاریابی و برنامه ریزی

کارشناس و مدیر روابط عمومی،کارشناس و مدیر بازاریابی، مدیر تبلیغات، برنامه ریز استراتژیک

مشاغل گروه مشاوره و آموزش

معلم دبستان، معلم زبان، معلم هنر، روانشناس، مشاور، مشاور شغلی، مشاور تحصیلی، مددکار اجتماعی

مشاغل گروه مراقبتهای بهداشتی و خدمات اجتماعی

متخصص تغذیه، متخصص گفتار درمانی،فیزیوتراپ، متخصص ستون فقرات، ماساژ درمانگر

مشاغل گروه کارفرمایی و تجارت

مخترع، کارشناس و مدیر منابع انسانی، مدیر رستوران، مدیر هتل، مشاور مدیریت

مشاغل گروه تکنولوژی

مدیر پروژه، مشاور تکنولوژی، مدیر روابط مشتریان

ویژگی های اصلی

 کارکرد شهودی ENFP ها را دائم به سمت چیزهای جدید می‌کشاند. آن‌ها کارهای جدید را دوست دارند، و حتی باید کارهای جدید انجام دهند و یا حداقل کارهای قدیمی را به روش‌های جدید انجام دهند. این انگیزه از این تجربه آن‌ها نشأت می‌گیرد که هر آنچه در افق وجود دارد همیشه جالب‌تر از چیزی است که اینجا و اکنون قرار دارد. ENFP ها به حقیقت درک شهودی‌شان اعتماد دارند و در هر جهتی که کارکرد شهودی‌شان آن‌ها را هدایت کند با هیجان و انگیزه به سمت آن پیش می روند.

این افراد که جهت‌گیری شان به سمت چیزهای جدید است، ذاتا دارای  قدرت بارش فکری هستند و با دیدی مثبت به آینده می‌نگرند. آن‌ها خلاق، فعال و خیال‌پرداز هستند. ENFP ها از شروع و درگیر شدن در مراحل اولیه بی لذت می برند، اما معمولاً علاقه‌ی کمی به پیگیری و به سرانجام رساندن کارها دارند. آن‌ها اغلب افرادی بسیار خودانگیخته، منعطف و انطباق پذیرند. چیزی که از بیرون بی‌علاقگی به تعهد و الزام به نظر می‌آید، معمولاً تجلى علاقه آن‌ها به این است که نمی‌خواهند از چیزی جا بمانند. به هر حال گرفتن تصمیم‌های نابه هنگام منجر به این می‌شود آن‌ها مجبور شوند در ادامه‌ی‌ مسیر برخی از گزینه‌های جالب را تعطیل کنند.

ویژگی های پشتیبان

 کارکرد احساسی به ENFPها راهی برای تمرکز روی چشم انداز شان و نقد آن می‌دهد، اما کارکرد احساسی همیشه در مقایسه با انرژی پیش برنده کارکرد شهودی، برای آن‌ها در درجه دوم قرار دارد. کارکرد احساسی اغلب باعث می‌شود چشم‌اندازهای آن ها قالب «احتمالات گوناگون مربوط به انسان‌ها به خود بگیرد. این افراد از لحاظ ذهنی درگیر رشد شخصی، هویت و اصالت فردی هستند. ENFP ها می‌خواهند آزاد باشند تا خودشان باشند و افکار و احساسات شان را ابراز کنند. آن‌ها دوست دارند دیگران نیز آزاد باشند تا همین گونه عمل کنند. ENFPها ممکن است در درک آنچه برای دیگران مهم است و چیزی که دیگران به آن فکر می‌کنند مهارت داشته باشند، مهارتی که در حرفه‌های مرتبط با انسان‌ها بسیارارزشمند است. آن‌ها آرمانگرا بوده و بر این باورند که چشم انداز آینده‌ای که در مورد احتمالات متعالی برای دیگران ترسیم می‌کنند هم اکنون واقعیت دارد یا در زمان کوتاهی واقعیت پیدا خواهد کرد.

ارزش ها و انگیزه ها

 ENFPها تعامل با دیگران را دوست داشته و به آن نیاز دارند و برای هماهنگی در روابط ارزش قائل‌اند. آن‌ها از ملاقات و صحبت با دیگران لذت می‌برند و از فرصت هایی برای فکر کردن با صدای بلند لذت می برند. ENFP ها در بیان افکار و احساسات راحت هستند و اغلب به اتفاقاتی که در زندگی آنان رخ می‌دهد و افرادی که در زندگی آن‌ها وجود دارند، واکنش‌های عاطفی شدید نشان می‌دهند. تجربیات عاطفی برای

آن‌ها اهمیت بالایی دارد. آن‌ها دوست دارند دیگران نیز مانند آن‌ها با ایده ها و مسائل جدید به هیجان بیایند. آن‌ها در روابط شان روی نقاط مشترک می‌کنند. این تمرکز در کنار توجه آن‌ها به دیگران و همچنین توانایی آن‌ها در داشتن دیدگاه جهان، اغلب به مهارت های مذاکره و میانجی‌گری منجر می شود.

ENFP ها عموماً تحمل روند یکسان را ندارند و در کارشان نیاز به تنوع دارند. درک آن‌ها از زمان نامحدود است. ENFP ها کارهایی را دوست دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد پروژه‌های گوناگون را به طور همزمان اجرا کنند. آن‌ها نیاز دارند جایی پیدا کنند که بتوانند در آن از توانایی‌های‌شان در ایجاد ایده های جدید و نگاه کردن به شرایط به روش های خلاق استفاده کنند. با این که ENFP ها از لحاظ ذهنی علاقه‌مند به انسان‌ها هستند، عموما مستقل‌اند و خیلی خود را به سنت ها پایبند نمی‌دانند. در واقع، برای آن‌ها طبیعی است که حدو مرزها را در هم بکوبند و تعاریف جدیدی از قوانین ارائه دهند.

یادگیری و کار

 با ترکیب کارکرد شهودی و احساسی، ENFP ها عموماً به صورت کلی و استعاری فکر می‌کنند. آن‌ها اغلب هوش کلامی بالایی دارند که به خصوص در گفت وگو نمود پیدا می‌کند. ENFP ها به دنبال معنای نهفته در پس بیان ها و رویدادها هستند. در نتیجه، آن‌ها ممکن است تلفیق کنندگان خوب اطلاعات و ایده‌ها باشند و اغلب در درک معنای ضمنی مسائل ماهر هستند. آن‌ها عاشق یادگیری مطالب جدید و بسیار علاقه‌مند به نگریستن به واقعیات، رویدادها و افراد از دیدگاه‌های جدید هستند. ENFP ها عموماً با تمرکز روی مقوله‌های گسترده، بیشتر یاد می‌گیرند و کمتر علاقه دارند ایده های خودشان را تحلیل کنند.

ENFPها افرادی مردم دوست هستند و معمولاً به طور ذاتی خوش مشرب‌اند. آن‌ها اغلب مجریان هنری خوبی هستند و معمولا شبكة وسیعی از دوستان، آشنایان و ارتباط های کاری گسترده دارند. این افراد اغلب به طور ذاتی مناسب کارهایی هستند که مستلزم ارتباط با دیگران و متقاعد کردن و انگیزه دادن به آن‌هاست. ENFP ها عامل تسریع کننده تغییر و منبع اشتیاق هستند و اغلب در حرفه‌هایی همچون مشاوره، روان شناسی، آموزش، مددکاری و کارهای مربوط به منابع انسانی دیده می شوند. ENFPها همچنین علاقه‌مندی‌هایی به علوم انسانی و هنر، به خصوص هنرهای نمایشی، دارند. انطباق پذیری و قوه تخیل آن‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تقریباً در همه حیطه‌های علاقه‌مندی‌شان مهارت‌های لازم را در خود ایجاد کنند.

روابط

 ENFP ها معمولاً افرادی بامحبت، جذاب یا افسونگر و صمیمی هستند. با این حال، گاهی اوقات دیگران ممکن است به واسطه انرژی و هیجان آن‌ها کلافه شوند. آن‌ها در روابط شان معمولاً حمایت گرند، آزادانه قدردانی‌شان را ابراز می‌کنند و دوست دارند از دیگران بازخورد دریافت کنند. با این حال، گاهی ممکن است بیش از حد نگران هماهنگی با دیگران شوند. در نتیجه، ممکن است دیگران احساس کنند آن‌ها در حفظ جایگاه شان یا رویارویی با دیگران دچار مشکل هستند.

رشد

ENFP ها نیاز دارند کارکرد احساسی درون ریز را توسعه دهند بتوانند انتخاب کنند می‌خواهند روی کدام یک از احتمالات هیجان برانگیز شان تمرکز کنند. کارکرد احساسی به آن‌ها کمک می‌کند چشم‌اندازهایشان را پیگیری کنند و به نتیجه برسانند. ایجاد سلسله مراتب ارزش‌ها به آن‌ها کمک خواهد کرد جهت زندگی‌شان را مشخص کنند و اراده، نظم و انضباط شخصی را در خود پرورش دهند. وقتی یک پروژه شروع می شود، ENFP ها ممکن است در توجه به جزئیات مشکل داشته باشند. آن‌ها برای رشد لازم است این نکته را تشخیص بدهند که اجرای یک ایده همیشه به راحتی تصور کردن آن نیست. ENFP ها همچنین می‌توانند آن قدر به واسطه یک ایده جدید به هیجان بیایند که از این مسئله غافل شوند که دیگران به اندازه آن‌ها از علاقه جدید آن‌ها هیجان زده نیستند. توسعه‌ی کارکرد احساسی به آن‌ها کمک خواهد کرد از این موقعیت اجتناب کنند. توسعه کارکرد تفکری به آن‌ها کمک خواهد کرد از توجه بیش از حد به هماهنگی در روابط پرهیز نمایند. توسعه کارکردهای تفکری و حسی به آن‌ها کمک خواهد کرد به جنبه‌های عملی تبدیل چشم‌انداز‌های‌شان به واقعیت توجه کنند. 

تحت فشار روحی و روانی، ENFP ها در گفتن «نه» مشکل دارند. در نتیجه ممکن است پروژه های متعدد و فراوانی را عهده دار شوند، بدون این که عملاً بتوانند آن‌ها را تکمیل نمایند. آن‌ها اگر احساس کنند ساختار و چارچوب بیش از اندازه به آن‌ها تحمیل شده است ممکن است بیش از حد غیر منعطف و ناسازگار شوند. تحت استرس زیاد، عقب کشیدن از یک پروژه به منظور توجه به نیازهای عملی و فیزیکی برای‌شان مشکل می‌شود. برای مثال، آن‌ها ممکن است فراموش کنند غذا بخورند یا بخوابند و تا سرحد فرسودگی به خودشان فشار بیاورند، یا حتی ممکن است حوادث دشواری برای شان پیش بیاید. به طرزی تعجب برانگیز و متفاوت از سبک معمول شان، ممکن است حتی به طرزی غیر قابل کنترل به جزئیات بی ربط، توجه بیش از حد پیدا کنند.

منبع: 

تیپ شخصیتی شما

 اثری از: چارلز مارتین

مترجم: سید مرتضی نظری