INFJ

محرم راز

شهودی درون ریز با احساسی برون ریز

 واژگان کلیدی

 چشم انداز محور و معنامحور، مشتاق اما آرام، با بصیرت، خلاق، حساس، به دنبال هماهنگی و رشد، جدی، عاشق زبان و نمادها، دارای پشتکار، الهام بخش

INFJ ها در یک نگاه

 افراد دارای تیپ شخصیتی INFJ به دنیای درونی احتمالات، ایده ها و معانی پنهان در پشت وقایع توجه ویژه دارند. دانستن از طریق حس ششم و شهود برای INFJ ها اهمیت فوق العاده ای دارد. آن ها اغلب نگرانی عمیق شان در مورد دیگران و همچنین روابط شان را از خود بروز می دهند. INFJ ها اغلب علاقه عمیقی به بیان خلاقانه حس درونی شان و همچنین مقوله های معنوی و توسعه انسانی دارند. در حالی که INFJ ها به طور طبیعی مجذوب ایده ها و بینشهای درونی شان هستند، آنچه سایرین از ابتدا در مورد آنها می بینند علاقه و کشش این افراد به تکمیل و به کارگیری ایده های شان برای رفع مشکلات مردم است.

مشاغل پیشنهادی

مشاغل پیشنهادی گروه INFJ

مشاغل گروه مشاوره و آموزش

روانشناس، مشاور، مشاور شغلی، مشاور تحصیلی، معلم دبیرستان، مددکار اجتماعی، کتابدار، جامعه شناس

مشاغل گروه مذهب

روحانی،کشیش،راهب و راهبه، مددکار مذهبی

مشاغل گروه کارهای خلاق

نقاش، شاعر، نمایشنامه نویس، رمان نویس، ناشر، طراح صحنه، طراح لباس، طراح داخلی،طراح آگهی های تجاری

گرافیست، فیلمساز مستند،تدوینگر، سردبیر

مشاغل گروه مراقبتهای بهداشتی و خدمات اجتماعی

متخصص تغذیه، متخصص گفتار درمانی، متخصص ستون فقرات، متخصص ماساژ درمانی، مددکار اجتماعی

مشاغل گروه بازرگانی و تجارتی

کارشناس و مدیر منابع انسانی، کارشناس و مدیر بازاریابی

مترجم، مشاور توسعه و بهسازی سازمانی، متصدی کتابخانه

مشاغل گروه تکنولوژی

مدیر پروژه، مشاور تکنولوژی

ویژگی های اصلی

 ایده ها و معانی پنهان در پشت وقایع برای INFJ ها واقعی هستند. شهود و تخیل برای آنها حیاتی است و آنها در دنیای درونی ایده های شان آزادانه حرکت می کنند. استدلالهایشان انتزاعی، مفهومی، پیچیده و استعاری است. INFJ ها به طور طبیعی دیدگاهی چند لایه و خلاق نسبت به افراد، موقعیت ها و مسائل دارند. گاهی اوقات ممکن است یک ویژگی فلسفی، عاشقانه یا حتی عرفانی نیز در طرز کار ذهن آنها وجود داشته باشد. کارکرد شهودی درون ریز به آنها در مورد حس ششم و دریافت های درونی شان قطعیت و اطمینان می دهد و با توسعه کارکرد احساسی برون ریز، آنها به صورت مصمم کار می کنند تا چشم انداز شان را تبدیل به واقعیت کنند.

ویژگی های پشتیبان

 کارکرد احساسی به INFJ ها راهی ساختارمند به چشم اندازشان و همچنین نقد آن می دهد و بنابراین چشم انداز اغلب آنها درباره «احتمالات گوناگون مربوط به افراد» یا بشریت است. با اینکه کارکرد احساسی برای INFJ ها مهم و ضروری است، کارکرد شهودی برای آنها اولویت دارد و آنها را وادار می کند تا به الگوها و احتمالات توجه بیشتری داشته باشند. کارکرد احساسی باعث می شود جهت گیری آینده آنها به سمت مسائل انسانی باشد، زیرا مقوله های خودشکوفایی و رشد و توسعه انسانی اهمیت ویژه ای برای INFJ ها دارد. معمولا ذهن این افراد به طور مستمر نه تنها درگیر رشد و ترقی خودشان بلکه متوجه رشد و ترقی دیگران نیز هست.

ارزش ها و انگیزه ها

 INFJ ها از لحاظ ذهنی عمیقا درگیر دوستی، هماهنگی و توسعه کارکرد احساسی هستند؛ آنها افرادی با توجه و با محبت هستند. ذهن آنها با چیزهایی درگیر است که برای مردم مفید است و اغلب زیبایی های نهفته افراد را می بینند. INFJ ها ممکن است به طرزی عجیبی با دیگران همدلی کنند و درک آنها نسبت به دیگران ممکن است تا حدودی فرا روانی (مثلا مربوط به خواندن ذهن دیگران) باشد. گاهی اوقات ممکن است حتی احساس کنند لازم است تصورات شان درباره آنچه دیگران تجربه می کنند را از ذهن خارج کنند.

در کار، INFJ ها علاقمند هستند مسئولیت بپذیرند و به واسطة پشتکارشان آرام و بی صدا کارها را تکمیل می کنند. آنها ممکن است افرادی باشند که پشت صحنه کار را پیش برده و انجام می دهند. با توسعه کارکرد احساسی برون ریز، آنها ممکن است در پست های مدیریتی و رهبری یافت شوند. INFJ ها از طریق نیروی جاذبه خود و هماهنگی خاصی که با دیگران ایجاد می کنند و همچنین از طریق ثبات آرام و باور عمیق و قلبی به بینش های شان طرفدار پیدا می کنند. یقین آنها در مورد حقیقت دانش شهودی شان باعث می شود حس استقلال شدیدی را در خود پرورش دهند.

یادگیری و کار.

 INFJها عشق زیادی به یادگیری دارند و عموما تمایل به زمینه های دانشگاهی دارند. فرقی نمی کند زمینه تحصیلی آن‌ها چه باشد چرا که  قدرت عالی تمرکز آنها میتواند باعث شود پژوهشگرانی عالی شوند. INFJ ها نیاز دارند جایگاهی در جهان پیدا کنند که در آن بتوانند استعدادهای منحصر به فردشان را ابراز کرده و استفاده کنند. آن‌ها ممکن است در جامعه ای که جایگاه مشخصی برای ترکیب منحصر به فرد استعدادهای آن‌ها ندارد، احساس کنند یک خارجی هستند. آن‌ها نیاز به کاری دارند که برای آنها فرصتی فراهم کند تا از خلاقیت، شهود و توانایی سازماندهی شان استفاده کنند. 

INFJ ها اغلب مشاهده گران آرام وضعیت مردم و بشریت هستند. آن‌ها این توانایی را دارند که ماهیت یک تعامل (مثلا یک موقعیت مربوط به یک فرد) را درک کنند و از ویژگی های جاویدان وضعیت انسان ها آگاه باشند. این  افراد که معمولا علایق هنری یا خلاق دارند، ممکن است در هنر یا نوشتن،دریافتهای درونی شان را ابراز کنند. INFJ ها اغلب راحتی خاصی با انوشتار، گفتار و زبان های خارجی دارند و مطالعه کردن برای آن‌ها منبع لذت فراوان است. INFJ ها به واسطه مهارت همدلی شان می توانند به طرزی عالی با بینش و بصیرت زیاد به دیگران کمک کنند و عملا در حیطه هایی همچون روان شناسی، حوزه های معنوی، آموزش یا در حرفه هایی که در آن می توان به دیگران کمک کرد (همچون مددکاری) مشغول به فعالیت می شوند.

روابط

 در روابط، INFJ ها می توانند دوستانی ساکت اما با بصیرت باشند. این افراد که قلبا آرمانگرا هستند، در روابط شان برای اعتماد و صداقت ارزش زیادی قائل هستند. با این حال، گاهی اوقات دیگران ممکن است آنها را بیش از حد مطمئن از درست بودن نظرات شان و یا حتی کله شق بدانند. از آنجا که INFJ ها عموما به بقای روابط هماهنگ و همچنین خشنود ساختن دیگران توجه می کنند، ممکن است از این که بفهمند دیگران آنها را کنترل گر میدانند تعجب کنند، دیگران نیز ممکن است احساس کنند که شناختن این افراد سخت است یااین‌که این افراد به راحتی آزرده خاطر می‌شوند. درگیری و کشمکش برای INFJ ها بسیار سخت و دردناک است. آن‌ها افرادی مرموز هستند که ممکن است فقط بخش کوچکی از دنیای درونشان را با دیگران درمیان بگذارند، نه فقط به این خاطر که احتمالاً با به زبان آوردن تجربیات درونی شان مشکل دارند، بلکه بیشتر به این خاطر که  بر این باورند که دیگران ممکن است بینش‌ها یا ایده های آنها را درک نکنند.

INFJها اغلب مشاهده گران آرام وضعیت مردم و بشریت هستند. آن‌ها این توانایی را دارند که جوهره‌ی یک تعامل (مثلا یک موقعیت مربوط به یک فرد) را درک کنند و از ویژگی‌های جاویدان وضعیت انسان ها آگاه باشند.

رشد

 INFJ ها نیاز دارند کارکرد احساسی درون ریز شان را رشد دهند تا بفهمند که پیگیری کدام یک از چشم اندازها یا رؤیاهای شان مهم تر است. بدون رشد این کارکرد آنها ممکن است برای شنیدن بازخوردهای دیگران یا نظراتی که متفاوت از عقاید خودشان است مشکل داشته باشند. آنها ممکن است از توجه به واقعیات بیرونی که با چشم انداز درونی شان مغایرت دارد غافل شوند. توسعه کارکرد احساسی و علاقمندی آنها به اقدام کردن در دنیای بیرون به INFJ ها کمک خواهد کرد از گیر افتادن در چشم اندازهای  درونی شان در خصوص احتمالات پرهیز نمایند، چشم اندازهایی که ممکن است در دنیای عمل گرا ثمر ندهند. به عبارت دیگر، رؤیاها و برنامه های آنها ممکن است در همان حد رؤیا و برنامه باقی بمانند. وقتی INFJ ها به بلوغ برسند، قادر خواهند بود اطلاعات جدید را جذب کنند و اگر احساس نیاز کنند موضع شان را تغییر می دهند. توسعه کارکردهای تفکری و حسی به آنها کمک خواهد کرد نظر قاطعی درباره نحوه تبدیل تصاویر ذهنی درونی شان به واقعیات بیرونی پیدا کنند. 

تحت فشار روحی- روانی، INFJ ها ممکن است به شکل وسواس تلاش کنند دنیای بیرونی شان را سازماندهی کنند اما در عمل نتوانند چشم اندازها و ایده آل های شان جامه عمل بپوشانند. آنها همچنین ممکن است به طرز تعجب برانگیزی انتقادگر، کمال گرا، یا مقدس مآب باشند یا اینگونه به نظر بیایند. تحت استرس، INFJ ها ممکن است همچنین مجذوب دنیای درونی شان شوند، در بیان نیازهایشان مشکل داشته باشند و به طرزی استثنایی از خودشان انتقاد کنند. تحت استرس شدید، آنها ممکن است بیش از حد درگیر تجربیات فیزیکی شوند (مثلا زیاد ورزش کنند) یا از تجربیات فیزیکی غافل شوند (بیش از حد کم غذا شوند)، یا ممکن است آنقدر به خودشان فشار بیاورند که خسته شوند.

منبع: 

تیپ شخصیتی شما

 اثری از: چارلز مارتین

مترجم: سید مرتضی نظری