ISFP

هنرمند

احساسی درون ریز با حسی برون ریز

واژگان کلیدی

 آرام و موقر، بامحبت، دلسوز، انطباق پذیر، فروتن، داری حس زیبایی‌شناسی، آرمان گرا، تیزبین و نکته سنج، وفادار، یاری گر، واقع بین، و بردبار در مورد جزئیات، خودانگیخته، لذت در عمل

ISFP ها در یک نگاه

 افراد دارای تیپ شخصیتی ISFP علاقه و محبت شدیدی به موجودات زنده دارند که با بازیگوشی آرام و رویکرد ماجراجویانه آن‌ها به زندگی و تمام تجربیات آن ترکیب می‌شود. ISFP ها علاقه شان را به روش های عملی ابراز می کنند، زیرا آن‌ها عمل را بر حرف ترجیح می دهند. آنها آرام و موقر، محتاط و فروتن هستند و عموما در پشت صحنه به دنبال ایجاد صلح و آرامش اند. آنها از فرصت هایی برای انجام اقدامات عملی در لحظه لذت می برند و دائم در جست و جوی آن هستند. ISFP ها عموما صمیمیت و نگرانی شان را آشکارا ابراز نمی کنند و چیزی که دیگران اغلب در برخورد اول با آنها با آن مواجه می شوند انطباق پذیری، واقع گرایی و همچنین غیرقابل پیش بینی بودن بی تکلف آنهاست.

مشاغل پیشنهادی

مشا غل پیشنهادی گروه ISFP

مشاغل گروه هنری و صنایع دستی

هنرمند، طراح مد و لباس، نجار، نقاش، جواهر ساز، رقصنده، باغبان، سرآشپز، خیاط، طراح داخلی، سازنده ادوات و سازهای موسیقی، سفال‌گر

مشاغل گروه مراقبت‌های بهداشتی

پرستار، فیزیوتراپ، جراح، چشم پزشک، دامپزشک، داروساز

ماساژ درمانگر، متخصص رادیولوژی، متخصص گفتار درمانی

متخصص شنوایی سنجی، متخصص تغذیه، داروساز، دستیار پزشک، پزشک اورژانس، متخصص اطفال،فیزیولوژیست ورزشی، مربی بدنساز

مشاغل گروه علمی و فنی

نقشه بردار، جنگلبان، باستان شناس،زمین شناس، جانورشناس، فیلمبردار، اپراتور کامپیوتر، تحلیلگر سیستم‌ها، تعمیرکار لوازم برقی

مشاغل گروه فروش و خدمات

معلم دبستان و پیش دبستان، معلم کودکان خاص، مددکار اجتماعی، مربی ورزشی دبیرستان و دانشگاه، پلیس، مامور بیمه، مترجم، مغازه دار، فروشنده لوازم ورزشی، کارمند آژانس مسافرتی، مشاور مهاجرت، آرایشگر، کشاورز، آتش نشان، مربی حیوانات، مهندس راه آهن، خلبان، مسؤول مراقبت از پرواز

مشاغل گروه تجارت و کسب و کار

منشی، دفتردار، مدیر مدرسه، بازرس بیمه

ویژگی های اصلی

 ISFP ها عمیقا برای افراد، روابط و کل حیات ارزش قائل هستند. به دلیل طبیعت تأمل گر  این افراد، سایر مردم ممکن است علاقه و محبت شدید ISFP ها به دیگران را نبینند، مگر این که خوب آنها را بشناسند. آنها افرادی با محبت هستند که عموما به وضعیت عاطفی  و درد و رنجی که مردم می کشند حساس هستند. ISFP ها شاید حساس ترین و مهربان‌ترین افراد باشند. آن‌ها شدیدا متوجه پیام های غیرکلامی دیگران هستند و  مهربانی خودشان نیز اغلب به شکل های مختلف غیرکلامی ابراز می‌شود. به همین دلیل اغلب قرابت و نزدیکی شدیدی با کودکان و حیوانات دارند. آن‌ها  همچنین ممکن است علاقه زیادی به موجودات آبی (دریا، رودخانه و ...) داشته باشند.

ISFP ها رویکردی بسیار شخصی نسبت به زندگی دارند و برای آنها نسبت به کارشان علاقه ای عمیق داشته باشند. وقتی کسانی را که به آن‌ها علاقه دارند، شدیدا و دیوانه وار به آنها وفادارمی شوند.

ISFP ها اما عمیقا به هماهنگی علاقه دارند؛ آنها دوست دارند در روابط و محیط پیرامون شان احساس راحتی کنند و با هیچ کس درگیری نداشته باشند. از آنجا که عدم هماهنگی می تواند برای آنها بسیار دردناک باشد، در روابط با گروه ها برقرار کننده صلح و آشتی هستند. اما اگر نتوانند اختلاف را حل کنند، ممکن است انتخاب کنند که راه خودشان را بروند. ISFP ها ذاتاً دارای روحیه همکاری هستند زیرا عمیقاً درک می‌کنند که ارتباط عاطفی و محبت به دیگران برای نظم و ترتیب طبیعی جهان ضروری است.

ویژگی های پشتیبان

 کارکرد حسی به ISFP ها درک بهتری از واقعیات می دهد و روشی برای آن‌ها فراهم می کنند تا از اطلاعات جدید استقبال کنند، هر چند انگیزه‌ی اصلی آن‌ها همچنان فرآیند عمیق ارزش گذاری است. ISFPها معمولاً افرادی واقع بین و عمل گرا هستند که از زندگی کردن در اینجا و اکنون لذت می برند. آن‌ها در تجربه‌ی غنی حواس و لذت های فیزیکی غرق می شوند و اغلب رویکردی خوش بینانه نسبت به زندگی روزمره دارند. از آنجا که ISFP ها افرادی عمل گرا هستند، مسائل ملموس را به انتزاعی ترجیح می‌دهند و اغلب حافظه‌ی خوبی برای جزئیات واقعی دارند. به مسائل تئوری علاقه‌ی کمی دارند و بیشتر به این علاقمند هستند که چگونه می توانند  باعث شوند چیزی مؤثر باشد، نه این که چرا آن چیز مؤثر است. کارکرد حسی چنین باعث می شود اطمینان حاصل کنند که توجه آن‌ها به دیگران نتایج عملی به دنبال دارد..

ارزش ها و انگیزه ها

 ISFP ها آرمان گرا هستند و دوست دارند کارشان به نحوی برای مردم مفید باشد: برای آسایش و راحتی مردم،  برای امنیت مردم. ISFP ها همچنین نیاز به آزادی عمل زندگی شان دارند و تحمل کمی برای خستگی ناشی از روزمرگی محدودیت‌ها دارند. هیجان و ماجراجویی اغلب آن‌ها را می‌خواند و آنها دوست دارند کارها را با سرعت و به روش خودشان پیگیری کنند. آن‌ها تعهدشان نسبت به مردم و سازمان‌ها پایبند هستند، اما علاقه زیادی ساختارهای سازمانی ندارند. ISFP ها به واسطه غیرقابل پیش بینی بودن شان اغلب در واکنش نشان دادن به نیازهای لحظه ای خوب عمل می کنند. این مورد به خصوص در مواردی صدق می‌کند که واکنش مصلحت گرایانه ای مورد نیاز است: کمک کردن به کسی با انجام کاری که باعث شود او احساس راحتی کند، مثلاً با مذاکره کردن در زمینه موضوع مورد بحث و یا با خونسرد عمل کردن در یک موقعیت اضطراری. به طور کلی ISFPها منعطف هستند و ظرفیت تحمل بالایی دارند. با این حال، وقتی ارزشی که برای آنها جایگاه خاص دارد زیر پا گذاشته می شود کاملا کله شق می شوند؛ که باعث تعجب زیاد دیگران می شود.

ISFP ها اغلب به واسطه عمل کردن و صرفا به خاطر لذت خود عمل به هیجان می‌آیند. این مورد اغلب در عشق به ورزش، کارهای دستی و سایر فعالیت های عملی بروز پیدا می‌کند. در واقع، ISFPها اغلب علایق ورزشکارانه دارند و در کمال تعجب در این عرصه ممکن است کاملاً رقابتی عمل کنند؛ هر چند این حالت چندان واضح نباشد. .

یادگیری و کار

 حساسیت شدید ISFP ها به رنگ، صدا و محیط می تواند و درک آن‌ها به سبک و مسائل زیباشناختی نمود پیدا کند. این ویژگی‌ها همراه با توجه دقیق آن‌ها به داده های حسی می تواند به این بینجامد که ISFP ها استادکاران، هنرمندان، یا طراحان عالی شوند. ISFP ها ممکن است به هنر، موسیقی و حرکات موزون علاقه داشته باشند. 

 کلاس‌های سنتی علاقه مندی کمی در ISFPها ایجاد می‌کند، به خصوص اگر تأکید بر تئوری زیاد و فرصت‌هایی برای کاربرد با یادگیری به روش های عملی کم باشد. آن‌ها اغلب موقعی از درس و تحصیل لذت می برند که معلمانی در مدرسه پیدا کرده باشند که بتوانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. ISFPها اغلب دوست دارند تنها کار کنند و گاه از پیدا کردن جایگاه خودشان در جهان ناامید می‌شوند. بدون برنامه‌ریزی، آن‌ها ممکن است عملاً از یک شغل به شغل دیگر بروند. با این حال، آن‌ها می توانند جایگاه خود را پیدا کنند و اغلب در شغل‌های عملی همچون خدمات درمانی یافت می‌شوند که در آن می‌توانند به دیگران توجه و کمک کنند. ISFP ها همچنین در کسب وکار وشغل های فنی، خريد و فروش، و صنایع‌دستی یافت می‌شوند، جایی که انطباق‌پذیری مصلحت‌گرایانه  آن‌ها به راحتی به کار گرفته می‌شود. 

روابط

 ISFP ها افرادی با محبت و اعتماد کننده هستند، هر چند تا حدودی محتاط اند. صمیمیت آن‌ها زمانی آشکار می شود که رابطه به ثبات رسیده باشد. آنها ارزش زیادی برای دوستی‌های شان قائل هستند و ترجیح می دهند علاقه شان را از طریق عملی و هنری ابراز کنند و نه از طریق کلام. بنابراین کلام آن‌ها ممکن است کوتاه و موجز باشد. از آنجا که ISFP ها معمولاً اهل تعریف از خود نیستند، ممکن است فروتن به نظر آیند. در شکل افراطی، این حالت ممکن است تبدیل به خجالتی بودن و عدم توانایی در ابراز روشن افکار و احساسات شود. ISFP ها ممکن است در معرض خطر کم جلوه دادن خودشان باشند، در حالی که چیزهای زیادی برای ارائه دارند. آن‌ها دوست دارند به خاطر کمکی که کرده اند از آن ها تقدیر شود،زیرا  خودشان از دیگران به خاطر کمک های شان تشکر می‌کنند. اگر این قدردانی از آن‌ها به عمل نیاید، این احتمال وجود دارد که از رابطه عقب بکشند.

رشد

 ISFP ها نیاز دارند کارکرد حسی برون ریز را توسعه دهند تا اطمینان حاصل شود که روی ایده آل های‌شان حرکت کرده و دست به اقدام می زنند؛ در غیر این صورت ممکن است در نهایت احساس کنند در دام سرخوردگی دردناکی گرفتار شده‌اند. اگر آرمان گرایی آنها به بی عیب و نقص گرایی افراطی تبدیل شود، این حالت بدتر نیز می شود؛ زیرا هیچ چیز شرایط ایده ال را ندارد. کارکرد احساسی می تواند به ISFPها حس اطمینان درباره ارزیابی شان از یک موقعیت بدهد و توسعه کارکرد حسی به آن‌ها کمک خواهد کرد از واقعیات جهان خارج استقبال کنند. توسعه کارکرد حسی همچنین اطلاعاتی را در رابطه با نحوه پیشبرد ایده آل های شان به سمت اقدامات عملی در اختیار آنها قرار می دهد. گاه و بی‌گاه، ISFPها ممکن است در تصمیم‌گیری، انجام به موقع کار قبل از پایان ضرب الاجل یا تکمیل کرد کارها مشکل داشته باشند. همچنان که آن‌ها یاد می‌گیرند از کارکردهای تفکری و شهودی استفاده کنند و نگاهی به آینده داشته باشند، قادر خواهند بود پیامدهای دراز مدت برخی از اقدامات شان را ببینند. آن‌ها همچنین به طور روزافزون جایگاه خودشان را در جهان پیدا می‌کنند و کاری را پیدا خواهند کرد که به واسطه‌ی آن‌ها می‌توانند به طریقی که دوست دارند به دیگران خدمت کنند.

منبع: 

تیپ شخصیتی شما

 اثری از: چارلز مارتین

مترجم: سید مرتضی نظری