INTP

مهندس

تفکری درون ریز با شهودی برون ریز

واژگان کلیدی

 منطقی، مفهومی، تحلیلگر، عینی، انتقادی، مبتکر، پیچیده، از لحاظ فکری کنجکاو، عاشق ایده های نو، به دنبال درک، انطباق پذیر، مستقل

INTP ها در یک نگاه

افراد دارای تیپ شخصیتی INTP به دنبال فهمیدن همه پدیده‌هایی هستند که در مرکز توجه آن‌ها قرار دارد؛ آن‌ها تحلیل گرانی کنجکاو هستند و می‌خواهند معنای جهان را به صورت یک مفهوم درک کنند و اغلب از فرصت‌هایی برای خلاق بودن لذت می برند. INTPها در رویکردشان نسبت به جهان منطقی و تحلیل گرند و به دور از احساسات عمل می کنند. آنها به طور طبیعی ایده ها و رویدادها را مورد تردید قرار می دهند و نقد می کنند، زیرا به دنبال درک جهان هستند. INTP ها معمولا نیاز ندارند جهان خارج را کنترل کنند یا در آن نظم ایجاد کنند. به نظر می‌رسد آن‌ها در سبک زندگی‌شان بسیار انطباق‌پذیر و منعطف هستند. 

مشاغل پیشنهادی

مشاغل پیشنهادی گروه INTP

مشاغل گروه کامپیوتر و تکنولوژی

مهندس کامپیوتر، طراح و تحلیلگر نرم افزار، برنامه نویس

متخصص و مدیر بانک اطلاعاتی، متخصص امنیت اطلاعات

متخصص و مدیر شبکه، طراح وب، مشاور مدیریت

برنامه ریز استراتژیک، برنامه ریز مالی، انیما

مشاغل گروه پزشکی و فنی

متخصص اعصاب، جراح پلاستیک، متخصص ژنتیک

داروساز، فیزیکدان، میکروبیولوژیست، مهندس پزشکی

شیمیدان، فیزیکدان

مشاغل گروه تجارتی و حرفه ای

وکیل، حقوقدان، اقتصاددان، روانشناس، تحلیلگر مالی

آرشیتکت، پژوهشگر

مشاغل گروه علمی و آکادمیک

استاد دانشگاه، دانشمند، باستان شناس، ریاضیدان، مورخ، فیلسوف، ستاره شناس، مترجم

مشاغل گروه خلاق

عکاس، نویسنده، نقاش، رقصنده، موسیقیدان،مخترع، گرافیست، روزنامه نگار، کارگردان، تدوین گر، طراح صحنه

 ویژگی های اصلی

منطق و تحلیل برای INTP ها اهمیت فوق العاده ای دارد. آن‌ها انگیزه‌ی زیادی برای تحلیل، درک و فهمیدن معنای ایده‌ها و رویدادها دارند. از نظر آن‌ها هر چیز معنا و مفهوم خاصی دارد و آن‌ها باید بتوانند این معنا و مفهوم را دریابند. در واقع بازی کردن با ایده‌ها در ذهن آن‌ها خود به خود ادامه پیدا کرده و رشد می‌کند. INTP ها به طور طبیعی به شکل علت و معلولی فکر می‌کنند. آن‌ها به دنبال اصول زیربنایی خاصی هستند که ماهیت جهان را توضیح می‌دهند، اصولی که اساس حیطه‌ی مورد علاقه‌ی آن‌ها را دربر می‌گیرد؛ INTPها از حل کردن مسائل پیچیده لذت می برند.

INTP ها به طور طبیعی مشکوک و منتقد هستند. آن‌ها پشت سر هم تردید می‌کنند. در نتیجه، ممکن است از نظر دیگران چالش برانگیز به نظر آیند، هر چند آن‌ها قصد ندارند از دیگران انتقاد کنند. از آنجا که آن‌ها برای دقیق بودن ارزش خاصی قائل‌اند، فقط به دنبال تناقض های منطقی در نوشتار،گفتار، افکار و ایده ها هستند. دقیق بودن در توصیف‌ها و تعاریف برای آن اهمیت زیادی دارد و آن‌ها ممکن است بی حد و حصر درگیر موشکافی‌های غیر ضروری شوند. INTP ها ممکن است قدرت تمرکز زیادی داشته باشند با استفاده از این موارد می‌توانند درک عمیق و پیچیده‌ای از حیطه‌های مورد علاقه‌شان پیدا کنند. در واقع، آن‌ها ممکن است آنقدر در دنیای درون و موضوع مورد علاقه‌شان درگیر شوند که از گذر زمان غافل شوند.

ویژگی های پشتیبان

 کارکرد شهودی، جهت گیری INTP ها را به تفکر در مورد آینده و مسائل انتزاعی و نمادین سوق می‌دهد. اما کارکرد شهودی همیشه زیر مجموعه‌ی نیاز آن‌ها به تحلیل و درک ایده‌ها و رویدادها قرار خواهد داشت. ایده‌ها و روش‌های جدید انجام کارها INTP ها را به وجد می‌آورد. در واقع، آن‌ها بی نهایت درباره ایده‌ها، کتاب‌ها، سیستم‌های فکری کامپیوترها یا هر چیز دیگری که مورد علاقه‌ی آن‌هاست کنجکاو هستند. آن‌ها ممکن است از منطق و درک شهودی‌شان استفاده کنند تا سیستم‌های بسیار پیچیدۂ فکری ایجاد کنند و بنابراین می‌توانند متفکرانی باهوش و نوآور باشند. INTP ها در جهان ایده های انتزاعی سازمان دهندگان خوبی هستند و مسائل را به صورت سیستمی و خلاقانه می بینند. 

ارزش ها و انگیزه ها

 INTP ها آزادی عمل می‌خواهند تا ایده های‌شان را به روش خودشان پیگیری کنند و بنابراین در زندگی به دنبال تنوع و عدم وابستگی هستند. INTP ها اغلب غیر سنتی هستند، نگرش تردیدبرانگیز و نیازشان به استقلال ممکن است حتی باعث سنت شکنی شود، یا حداقل این گونه به نظر آید. با این حال، آن‌ها برای هوش ارزش قائل اند و به توانمندی بسیار بها می‌دهند. INTP ها به خاطر کارآمدی و عمق درکی که افراد از خود نشان می دهند و نه بر اساس موقعیت افراد و مظاهر بیرونی قدرت، به دیگران احترام می‌گذارند. آن‌ها معمولا صبور و انطباق پذیرند و به دیگران آزادی عمل زیادی می‌دهند، زیرا نیازی به کنترل دیگران احساس نمی‌کنند. با این حال، وقتی اصول INTP ها زیر پا گذاشته شود (اصولی که ممکن است چندان واضح و آشکار نباشند)، بسیار غیر منعطف و حتی لجباز می شوند.

یادگیری و کار

 INTP ها ممکن است علایق علمی، نظری و هنری داشته باشند، و در زمینه‌های کامپیوتر، فیزیک و علوم اجتماعی مشغول به کار باشند. آن‌ها ممکن است معلم یا مدرس، محقق یا متفکر در هر زمینه‌ای باشند که مستلزم تفکر انتزاعی و پیچیده است؛ مانند فلسفه. تجربه برای INTP ها داده فراهم می‌کند و این داده‌ها پس از تحلیل در مدل های ذهنی پیجیده ای که احتمالاً در طول یک عمر ایجاد کرده اند جای می‌گیرند. این مدل اغلب مهم‌تر از خود تجربه است و INTP ها به درک و حل مسائل انتزاعی بیشتر از کاربرد واقعی ایده های‌شان علاقمند هستند. آن‌ها نیاز به شغلی دارند که در آن درک عمیق و فشرده موضوع اهمیت دارد.

روابط

 INTP ها معمولاً به ایده‌ها و مفاهیم بیشتر از انسان‌ها علاقمند هستند، هر چند انسان نیز قطعا می تواند موضوعی برای تفکر و تحلیل آنها باشد. پیامد این جهت گیری بدون احساس و تحلیل گرانه این است که INTP ها ممکن است از ظرافت های روابط بین فردی غفلت ورزند و مسائل ظریف اجتماعی را محترم نشمارند و در نهایت به دردسر بیفتند. آن‌ها ممکن است محتاط و غیر اجتماعی به نظر برسند، هر چند که از بحث کردن با افرادی که مانند آن‌ها به ایده ها و نظریات علاقه شدید دارند لذت می‌برند. علاوه بر این، INTP ها ممکن است به نیازهای عاطفی دیگران بی توجه باشند و دیگران نیز آن‌ها را افرادی گوشه‌گیر تصور کنند که نمی‌توان به آن‌ها نزدیک شد. در بدترین حالت، ممکن است مغرور و بیش از حد انتقادی شوند، با به نظر برسد که این گونه هستند.

رشد 

INTP ها، بدون توسعه کارکرد شهودی برون ریز، ممکن است گوشه‌گیر و غیر قابل درک بمانند و قادر نباشند ایده های خود را توسعه دهند وآن‌ها را در دنیای خارج به کار ببرند. توسعه‌ی کارکرد شهودی به آن‌ها کمک خواهد کرد اطلاعاتی را جذب کنند که می‌توانند با استفاده از تفکر منطقی‌شان پردازش کنند. بدون این توسعه، INTPها بیش از حد در دنیای درونی افکار و سیستم های منطقی درگیر می‌شوند و از دنیای بیرون، يعنی انسان‌ها و اقدامات عملی، بیش از حد فاصله می گیرند. در نتیجه، آن ها ممکن است در مورد حقیقت منطق‌شان به قطعیت برسند، اما علاقمند نباشند بررسی کنند که آیا «حقیقت» آن‌ها در مورد آنچه واقعا در دنیای خارج رخ می دهد، صادق است یا نه. از آنجا که آن‌ها تنها به آنچه منطقی است توجه می کنند، ممکن است فراموش کنند به چیزی به عنوان انسان‌ها توجه کنند گاه و بی‌گاه ممکن است در زمینه پیگیری و تکمیل کار و همچنین مدیریت خود ضعیف عمل کنند. آن‌ها حتی ممکن است فراموش کنند به جزئیات زندگی روزمره توجه کنند. توسعه مناسب کارکردهای حسی و احساسی به آن‌ها کمک خواهد کرد از این دام‌ها اجتناب کنند. این حالت همچنین به آن‌ها کمک خواهد کرد به مقوله‌های انسانی توجه بیشتری نشان دهند.

تحت فشار روحی- روانی، INTPها ممکن است گیج و سردرگم شوند و احساس کنند دیگران آن‌ها را درک نمی کنند. با این حال، از آنجا که آنها بسیار انطباق پذیر هستند، ممکن است در وضعیت یا موقعیتی که هستند بمانند، به جای این که آن را ترک کنند یا برای ایجاد تغییر مذاکره کنند. همچنین وقتی دیگران به گونه‌ای که آن‌ها تصور می کنند «منطقی» است رفتار نکنند، ممکن است احساس سردرگمی کنند. INTPها لازم است بفهمند که روابط منطق خاص خودشان را دارند، منطقی که INTP ها ممکن است از آن غافل باشند یا مهم تلقی نکنند. هنگام استرس زیاد، آن‌ها متفاوت از سبک خونسرد و آرام معمول‌شان عمل می کنند و ممکن است در ابراز عواطف، ناگهان به طرزی غیر منطقی عکس العمل نشان دهند؛ به خصوص در واکنش به استرس ناشی از روابط.

منبع: 

تیپ شخصیتی شما

 اثری از: چارلز مارتین

مترجم: سید مرتضی نظری