ENFJ

مربی رشد

احساسی برون ریز با شهودی درون ریز

 واژگان کلیدی

 اجتماعی فعال، مشتاق، هماهنگ کننده، توانمند در بیان افکار و احساسات، گرم و صمیمی، آرمان گرا، دارای حس همدلی، احتمال محور، با بصیرت، دارای روحیه همکاری، دارای تخیل قوی، با پشتکار، قدردان، با ملاحظه

ENFJ ها در یک نگاه

 افراد دارای تیپ شخصیتی ENFJ مشتاق، دارای بیان خوب و اجتماعی هستند. آن‌ها شدیداً به دیگران توجه می‌کنند، میل شدیدی به ایجاد هماهنگی در روابط شان دارند و حال و هوایی صمیمی در همه کارهایی که انجام می‌دهند ایجاد می‌کنند. کارکرد شهودی آن‌ها احساسشان را به سمت مسائل و احتمالات جدید سوق می‌دهد، بنابراین ENFJها اغلب از این لذت می‌برند که کاری کنند تا چشم اندازهای بشر دوستانه را متجلی کنند. آن‌ها همچنین از کمک کردن به دیگران برای توسعه دادن استعدادهای بالقوه شان لذت می‌برند. آن‌ها زمانی در بهترین حالت خودشان قرار دارند که همکاری افرادی را جلب کرده باشند که بینشی همدلانه در مورد نیازهای آنها دارند. افراد ENFJ به طور ذاتی و با پشتکار دست به اقدام می‌زنند تا از دیگران مراقبت کرده و جهان پیرامون‌شان را سازماندهی کنند تا این که کارها را به انجام برسانند.

مشاغل پیشنهادی

مشاغل پیشنهادی گروه ENFJ

مشاغل گروه ارتباطات

کارشناس و مدیر روابط عمومی، سیاستمدار، نویسنده، سردبیر و روزنامه نگار، گزارشگر و خبرنگار، تهیه کننده

مشاغل گروه مشاوره

روانشناس، مشاور شخصی، مشاور تحصیلی و شغلی، روحانی

مشاغل گروه خدمات آموزشی و خدمات انسانی

استاددانشگاه، معلم و دبیر،مدیر مدرسه، مدیر مهد کودک، مددکار اجتماعی، کتابدار،جامعه شناس، مدیر برنامه‌های آموزشی، مدیر خدمات اجتماعی

مشاغل گروه مراقبتهای بهداشتی

متخصص تغذیه، متخصص گفتاردرمانی، متخصص ستون فقرات

مشاغل گروه بازرگانی و مشاوره

کارشناس و مدیر بازاریابی، تبلیغات و فروش، کارشناس و مدیر منابع انسانی،مشاور مدیریت،مسؤول هماهنگی، کارمند آژانس مسافرتی، مدیر رستوران و هتل

مشاغل گروه تکنولوژی

مدیر خدمات مشتریان، مشاور تکنولوژی، مدیر پروژه

ویژگی های اصلی

 ENFJها عاشق فرصت‌هایی هستند تا با دیگران صحبت کنند و از آنها چیز یاد بگیرند. آن‌ها از غوطه ور شدن در دنیای ارتباطات که از نظر آن‌ها جهان را می‌سازد، لذت فراوان می‌برند و انرژی می‌گیرند. برای ENFJ ها انسان‌ها دنیا را می‌سازند. آن‌ها افرادی گرم و صمیمی، مشتاق و مثبت اندیش هستند که طیف گسترده‌ای از دوستان و درکل زندگی اجتماعی فعالی دارند. اجتماعی بودن آن‌ها آرام و بی صدا نیست، بلکه پر از لذت و ابراز احساسات است. آن‌ها از این که دیگران احساسات درونی شان را بفهمند باکی ندارند.

ENFJها معمولاً مهارت‌های ارتباطی استثنایی دارند. در بهترین حالت شان، آن‌ها با محبت و به طرزی عجیب به احساسات ونیازهای دیگران حساس هستند و با انرژی فراوانی به این نیازها واکنش می‌دهند.

 ENFJ ها تلاش می‌کنند در روابط شان هماهنگی ایجاد کنند که آن تمایل آن‌ها به همکاری است. آن‌ها نه تنها خودشان روح بالایی دارند، بلکه به واسطه همدلی و توجه صمیمی و با محبتی که در همکاری دیگران را نیز جلب می‌کنند. با این حال، علاقه آن‌ها به همان گاهی اوقات به صورت پرهیز از تعارض و اختلاف بروز پیدا می کند

ویژگی های پشتیبان

 کارکرد شهودی باعث می‌شود جهت گیری ENFJ به سمت آینده، احتمالات و الگوها باشد، بنابراین سبک آن‌ها هم با محبت هم دارای تخیل قوی است. آن‌ها افرادی خلاق هستند که از برنامه ریزی لذت می‌برند و به خصوص به واسطه «احتمالات گوناگون مربوط به انسان‌ها هیجان زده می‌شوند. همچنین ترجیح آن‌ها برای کارکرد شهودی به آن‌ها رویکردی مفهومی و کلی‌تر در مورد زندگی می‌دهد. کارکرد شهودی از کارکرد احساسی غالب آن‌ها پشتیبانی می‌کند، زیرا باعث می‌شود آن‌ها پذیرای اطلاعات جدید باشند. اما انگیزه غالب ENFJها میل شدید آن‌ها به این است که جهان را فعالانه با ارزش‌های درونی‌شان در مورد انسان‌ها هماهنگ کنند.

ارزش ها و انگیزه ها

 ENFJها بر اساس ارزش‌های شخصی و حس روشنی که نسبت به صحیح و غلط دارند تصمیم گیری می‌کنند، چیزی که معمولاً آن را آزادانه با دیگران در میان می‌گذارند. آن‌ها فوری و با قطعیت در مورد افراد نتیجه گیری می‌کنند. وقتی فردی با تیپ شخصیتی ENFJ به این نتیجه می‌رسد که کسی قابل اعتماد و خوب است، این تصمیم چیزی است که معمولاً به سختی عوض می‌شود، ENFJها به وفاداری خیلی احترام می‌گذارند و خودشان مظهر وفاداری‌اند. با این حال، برای آن‌ها بسیار دشوار است که نتیجه‌گیری‌های منفی‌ای را که داشته اند تغییر دهند. آن‌ها ممکن است گاهی از افرادی که در تصمیم‌گیری با عمل به اندازه آن‌ها سریع نیستند، خسته و ناامید شوند.

به طور کلی، ENFJ ها افرادی مسئولیت پذیر هستند که دوست دارند مشكلات را حل و فصل کنند. آن‌ها در پیگیری تعهدات‌شان بسیار با پشتکار هستند و دوست دارند یک باره درگیر کارهای متعددی شوند که اغلب این کارها را به سرانجام می‌رسانند، زیرا قدرت سازماندهی بالایی دارند. ENFJها به خصوص در انرژی دادن به دیگران و هماهنگ کردن فعالیت‌ها برای دست یابی به یک چشم انداز، مهارت خاصی دارند. آن‌ها اکثرا به واسطه آرمان‌هایی که انسان‌ها را تغذیه کرده، پرورش داده و حمایت می‌کنند به وجد می‌آیند. آن‌ها انرژی بی‌پایانی برای کارهایی دارند که ارزش‌های بشردوستانه را محقق می‌کنند.

یادگیری و کار

 ENFJها در صحبت کردن مهارت ویژه‌ای دارند. آن‌ها اغلب استاد کلام شفاهی هستند، اما ممکن است نویسندگان ماهری نیز باشند. تفکر آن‌ها نمادین و استعاری است و در هر چیزی به دنبال معنا هستند. آن‌ها از بیان‌های مربوط به رویدادها و روابط انسانی لذت فراوانی می‌برند، مواردی که در سینما، تئاتر و نوشته‌ها یافت می‌شوند. هر چند که از فرم‌های فعال‌تر لذت بیشتری از نوشتار می برند. آن‌ها درباره ایده‌ها کنجکاو هستند و اغلب از کلاس درس و تحصیل لذت می‌برند، به خصوص از رشته‌های انسانی و هنر. از آنجا که ENFJها برای خلاقیت ارزش خاصی فنلاند و اغلب احساسی قوی نسبت به «آزادی بیان» دارند، عموماً در شغل‌های مجری گری و در هنرهای زیبا دیده می شوند.

ENFJ ها افرادی آرمانگرا هستند که در کارشان تماس فعال با افراد را دوست دارند و به آن نیاز دارند. جهت گیری آنها به طور طبیعی به سمت جنبه‌های مثبت افراد است. آن‌ها می‌خواهند به دیگران کمک کنند تا استعدادهای بالقوه‌شان را به منصه‌ی ظهور برسانند. آن‌ها عميقاً علاقه‌مند به زندگی عاطفی و معنوی هستند و معمولا در شغل هایی دیده می شوند که

می توانند به مقوله هایی همچون رشد و توسعه انسانی بپردازند. از آنجا ENFJ ها به دنبال معنای حرف‌ها، اعمال و رویدادها هستند، می‌توانند به دقیقی نسبت به افراد داشته باشند. آن‌ها اغلب در گروه نقش تسریع کننده دارند و می توانند درمانگران، اساتید، سخنرانان و رهبرانی الهام بخش متقاعدکننده باشند. ENFJ ها ذاتاً علاقه به دستور دادن دارند، روشی که آن‌ها آن را مناسب تسهیل فرآیند گروه می‌دانند. آن‌ها با علاقه به کسب و کار جهت‌گیری به سمت آینده، می‌توانند بازاریابانی با بصیرت و طراحانی قوی باشند.

روابط

 ENFJ ها در روابط‌شان دوستانه، پرانرژی و در بیان عواطف بسیار توانمند هستند. آن‌ها جذابیت خاصی از خود ساطع می کنند، اما ممکن است به واسطه‌ی اشتیاق بیش از حد دیگران را کلافه کنند. آن‌ها که عموماً افرادی دست و دلباز و میهمان نواز هستند، در روابط‌شان برای اصالت فردی نیز ارزش خاصی قائل هستند. با این که ENFJها بسیار باملاحظه هستند، ممکن است گاهی اوقات کنترل‌گر به نظر آیند. البته آن‌ها اصلاً قصد ندارند کنترل‌گر باشند، اما درک روشن آن‌ها از آنچه «خوب» است می‌تواند باعث شود برای دیگران تصمیم‌گیری کنند و آن‌ها را به سمتی هل دهند که فکر می‌کنند به صلاح آنهاست.

یک خطر احتمالی دیگر برای ENFJ ها این است که بدون اینکه متوجه باشند نگرانی‌ها و مسئولیت‌های دیگران را به عهده بگیرند و در تلاش برای هماهنگی با دیگران، نیازهای خودشان را نادیده بگیرند. آن‌ها به صورت  ذاتی قدردان هستند و از این که به رسمیت شناخته شوند و از آن‌ها تشکر و قدردانی شود لذت می‌برند. در نتیجه، ENFJها معمولاً از کم محلی و بی تفاوتی دیگران دلخور می‌شوند. آن‌ها خیلی سریع به واسطه‌ی انتقاد و منطق بدون احساسات، دلسرد و نا امید می شوند. 

رشد 

برای ENFJ ها، اغلب قطعیتی در نتیجه‌گیری‌های‌شان درباره‌ی این که چه کاری خوب و درست است وجود دارد. توسعه‌ی کارکرد شهودی درون ریز به آن‌ها کمک خواهد کرد همچنان پذیرای اطلاعات جدید باشند، به خصوص اطلاعات درباره انسان ها. توسعه‌ی کارکرد شهودی به آن‌ها کمک خواهد کرد از برخی از تله‌های قطعیت شان اجتناب کنند. با توجه به آرمانگرایی شان ENFJ ها ممکن است انتظارات غیرواقعی از روابط‌شان داشته باشند. آن‌ها همچنین ممکن است بایدها و نبایدهای زیادی داشته باشند. توسعه‌ی کارکرد شهودی باعث خواهد شد آن‌ها از ایده‌های دیگران استقبال کنند و به آن‌ها کمک خواهد کرد به حرف‌هایی که دیگران باید بزنند گوش بدهند. توسعه‌ی کارکرد حسی به آن‌ها کمک خواهد کرد چیزها را همان گونه که هستند ببینند و راه هایی برای محقق کردن آرزوهای شان دردنیای عملی پیدا کنند. ENFJ ها همچنین می‌توانند با پذیرش واقعیات ناخوشایند درباره‌ی خودشان و دیگران رشد کنند و یاد بگیرند مشکلات را حل کنند، نه این که به آن‌ها بی‌توجه باشند؛ مهارتی که همراه با توسعه‌ی کارکرد تفکری به وجود می‌آید.

تحت فشار استرس، ENFJ ها ممکن است در ادراکات‌شان بسیار محدود شوند و شدید احساسی و زودرنج شوند. آن‌ها ممکن است نسبت به خودشان و توانایی‌های‌شان تردید داشته باشند و بدون درایت، کمک و

توصیه‌های دیگران را جویا شوند. تحت فشار استرس زیاد، ENFJها ممکن است به طرزی استثنایی از خودشان انتقاد کنند و متفاوت از سبک معمول‌شان در قدر دانی و هماهنگی، به طریقی قاطع از دیگران انتقاد کنند.

منبع: 

تیپ شخصیتی شما

 اثری از: چارلز مارتین

مترجم: سید مرتضی نظری